Profile
Blog
Photos
Videos
Sitter vid mitt med mami & moster, de hann smita undan askmolnet igår oh ta sig ner till Thessa utan större problem. Idag har jag därför lekt guide och tagit dem runt på Cultural Bus Tour efter att vi strosat runt på marknaden samt avnjutit varsin Starbuck's. Ikväll väntar väl middag innan det bär av mot Fina för lite vin och hennes sista 8 Ball-party! Så då bara måste man ju släpa sig ut i hettan en stund till. Har varit väldans varmt idag, pratas om att det ska nå över 30 grader kommande dagarna.
Spenderade ju födelsedagen på Santorini, which was very nice indeed! Hann t.o.m. nästan förstöra mitt eget surprizeparty onsdagen innan, när El, Kirs & Jo skulle ordna middag och överraska mig med skumppa och presenter!
Vi var 7 erasmus som stack iväg torsdagkväll med nattåget till Aten; jag, Ellen, Rui, Dennis, Osman, Rufat och Khanim. Förutom ett par sura, envisa grekiska tanter som försökte stjäla våra platser så stötte vi inte på några überskumma typer. Sen väntade ytterligare 6h med färjan ut till Santorini. Vi hade otrolig tur med hotellet, hade bokat för 15€/natt och det visade sig vara 4-stjärnigt och väldigt pittoreskt. På fredagen gjorde vi inte mycket annat än slängde oss i poolen, El & jag flamsade omkring där som två vilda småbarn, och sen fräschade vi till oss och gick ut på middag för att fira födelsedagsbarnet. Elikä minä. Lite kulturkrock eftersom halva gänget var från Azerbadjan och de har lite annorlunda traditioner där. Inget emot att de visar det åt oss, men att göra det helt utan förvarning orsakar ju lite mållösa miner. Hursomhelst, efter middagen tog vi en drink på ett av caféerna innan vi stupade efter nära 20h på resande fot.
Lördagen gick åt till att roadtrippa runt ön. Inte så enkelt som man skulle kunnat tro. Lång story kort; hur kan man tro att man ska få hyra någon typ av motorfordon utan körkort eller ens ID-bevis?! Och sen seriöst stå och förhöra sig om varför det inte skulle gå för sig?! En viss mister från Azerbadjan hade ju nämligen tänkt att det skulle gå hur fint som helst. Nåja, efter lite tjafs löste vi det. El & jag på 4-hjuling. Det var urkul! Resten tog en bil. Vi åkte runt ön, som var mindre än jag förväntat mig, upp till en bergsby i mitten, ner till de svarta sandvyerna vid Perissa Beach i sydväst och sen vidare till norr för att besöka staden med den berömda solnedgången - Oia. Vi kom hem rätt sent, så vi bestämde oss för att köpa med oss lite vin och mysa på killarnas balkong. Satt uppe, drack vin, åt snacks, kollade funny videos och drog strunt till småtimmarna. Söndagen bestod av relaxing. Strosade runt i huvudstaden Firá, lunchade följt av poolhäng. Därefter hemfärd. Santorini är ön med fler åsnor än människor, fler kyrkor än bostadshus och mer vin än vatten! Helt klart sevärt.
På schemat står nu White Tower (leka guide igen), middag med tjejerna vid mitt (ska bjuda på memma och piroger som mamma tatt med, få se hurdan succé det blir?!), en trip till Edessa samt stranden. Nästa vecka väntar Mykonos!! Har dessutom fått glada nyheter, Malin kommer hit tillsammans med Nuna så jag får storfrämmande i början av juni! Förbered er för en dagstrip på sjön med erasmusgänget den veckan girls!
- comments