Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er vi netop vendt hjem til Bahari beach efter den vildeste safari i Ruaha nationalpark.
Turen derop var lang og fuld af overraskelser (nogle bedre end andre). Vi starter koreturen i en koe, hvor forskellige saelgere gaar rundt med deres produkter, og prover at saelge til os i biler. Lige pludselig ser vi ud ad vinduet, og en saelger stikker sin kurv med pornoblade op foran os. Han smilede, da han saa vores reaktion, for det var da ikke lige noget, vi er vant hjemme fra. Sadan fik vi os et godt grin og en sjov start paa safarien. Senere kommer endnu en oplevelse, vi nok forst kom til at grine af senere, for pludselig midt i ingen-mands-land bryder vores landrover sammen, og vi maa staa og vente blandt vilde aber, indtil de andres bil faar vendt om. Saa bliver vi sat godt i spaend mellem de andre piger, og bilen, der er beregnet til 8 personer toeffer afsted med 14 - heldigvis er politiet ligeglade her, men vi naede da lige at sende vores modre en tanke: "Hvad mon mor Hanne og Gitte siger til det her, Sine?"
Efter en lang tur naar vi parken, og den viste sig fra sin bedste side: Hoj solskin, ingen regn og masser af dyr! Vi saa aber, krokodiller, giraffer, zebraer, kunoer, elefanter, flodheste, lover og mange andre. Det var saa fedt at se dyrerne i deres almindelige og naturlige omgivelser, og vi naede da ogsa at se en naturlig parringsakt og bofler, der spiste et solidt maaltid.
Vores safari varede et dogn, saa vi skulle overnatte inde i selve parken. Her blev vi saa overraskede, for vi blev indloggeret i de fineste hytter med sivtag, varmt vand i bruseren og udsigt ud over flodhestenes tilholdssted. Vi skreg og dansede, da vi saa badevarelset, for sadanne forhold har vi ikke haft, siden vi tog fra DK.
Safarien har varet rejsens peak indtil nu, saa den oplevelse kan vi leve laenge paa.
Siden vi kom hjem fra Ruaha, fik vi travlt med at arrangere foundraising, der skulle ske ved en karokeaften. Den blev afholdt i aftes, og var i den grad en succes. Vi sang og dansede for fulde gardiner, og pengeindsamlingen gik over al forventning. Nu kan en af de lokale skoler faa de nodvendige materialer, den har manglet laenge :)
Vi har det godt, og nyder hver dag her i det afrikanske.
- comments