Profile
Blog
Photos
Videos
Back to KL
Kuala Lumpuriin pöllähdettiin jälleen kerran aamuyöllä ja vähän hukassa, herättiin vasta siinä vaiheessa kun bussia jo tyjennettiin. Päätepysäkki oli onneksi time squaren tutuilla kulmilla keskellä kaupunkia. Piti siinä taas keksiä tekemistä ennen hostellin check-inniä, joten (perinteistä poiketen) aamu ei sujunut lusmuten, vaan otettiin asiaksi varata ateriat Lontoon lennolle, buukata laukut raikkulin lennoille ja hoitaa tulevat majoitukset. Puolenpäivän maissa majoittauduttiin halvimpaan mahdolliseen hoslaan, tällä kertaa keskelle China Townia. Paikka vaikutti olevan suht rauhallisella alueella, eikä Kuala Lumpurin China Town vaikuttanut läheskään samanlaiselta häsykaupunginosalta kuin esimerkiksi Bangkokissa. No, totuus paljastui, kun iltasella palattiin uupuneina takaisin hostellille. Selvisi, että asuttiinkin sitten keskellä jokailtaisia yömarkkinoita! Vielä aamulla niin autio katu, jolla hostelli sijaitsee, oli nyt ilmestynyt täpötäyteen pieniä kojuja joista myyjät huuteli "hello miss, cheap cheap only for you !" Eihän siinä voinut kuin kävästä hostellilla vaatteet vaihtamassa ja palata kadulle testaamaan tinkaustaitoja ;)
Perjantaipäivä hurahti kierrellen ympäri ämpäri KL:ää metrolla ja monoraililla. Kaupungin joukkoliikenne on hieman epäjärjestelmällinen; jos joutuu vaihtamaan linjaa, täytyy ostaa myös uusi lippu :/ Joillakin linjoilla metroa/junaa joutuu myös odotella n.20 min ja vihdoin kun ajokki saapuu, on se jo ihan täpötäynnä. Erikoista on, että tälläisillä "suosituilla" linjoilla junan keskimmäinen vaunu on ainoastaan naisille, ns. "ladies coach". Näistä on hupaisaa bongata silloin tällöin vaikeanoloinen ja punasteleva miespuolinen henkilö, joka on liian myöhään huomannut astuneensa hieman väärään vaunuun... :-D
Viimeinen reissupäivä Aasiassa koitti lauantaina. Uskomatonta. Mihin nää kuukaudet oikein on vierähtäneet? Aamuherätys oli tehokas, verhon takana nukkuvan kiinalaispaapan kännykkä soi kahdeksan maissa ja äijä pälpättikin siinä sitten seuraavat puolituntia. Tosi symppis vaari! Illalla se pesi mm. pyykkiä hoslan vessassa ja luki sanomalehtiä aulassa kahteen? Siinä on ihminen jonka elämäntarinan haluais kuulla tarkemmin!
Viimeisten tuliaisten ostelua, ajatukset niin kiinni tulevassa, että oli enää vaikea nauttia lämpöisestä (+34 ) Kuala Lumpurista ja sen ihmisvilinästä. Käytiin reissun viimeisellä katukeittiöaterialla syömässä vielä kerran (mitäpä muutakaan) kuin thaikkuruokaa, näin se ympyrä sulkeutuu.. Illalla lopulta taiteltiin/rullattiin (lue: survottiin..) kaikki kamat rinkkaan. Vähän piti revenneitä saumoja tosin paikkailla jesarilla, muuten kolmen kuukauden kamat mahtui 45 ja 55 litraan! Loppujen lopuksi ja monen tavarahylkäyksen jälkeen kaikki tavarat oli viimein ahdettu pariin hassuun litraan. Jännä kuinka vähällä tavaralla oltiin loppujen lopuksi pärjätty!
Aamulla kello pirisi taas kukonlaulun aikaan. Nautittiin vielä viimeisestä lämpöisestä suihkusta hetkeen, tehtiin kuppinuudelit ja lähdettiin kohti KL sentralia ja bussia lentokentälle. Nyt istuskellaan jo portin paremmalla puolen, matkatavarkilotkin meni läpi, tosin taas niiin rajoilla… Kahdelta lähtee lento kohti ennätyskylmää/lumista Lontoota, eihän siellä koneessa tulekaan sitten istuttua kuin kevyet 14 tuntia!
Aasia kiittää ja kuittaa!
S&A
- comments