Profile
Blog
Photos
Videos
Sidsen sidst er der sket en del. Onsdag aften fandt vi Slip Inn, hvor Frederik scorede Mary. Her fik vi et lille glas vin. Det mundede ud i en bytur paa hoslet. Vi har ogsaa vaeret i den flotte Royal Botanic Gardens her i Sydney. Her slappede vi af paa grasset en hel eftermiddag.
I fredags skiftede vi hostel, fra Wake Up til Harbour. Det er en lidt anden type hostel, her er stoerste delen noget aeldre end os, 50+ :) Men tilgengaend har det en helt fantastik placering. 3min. gang til Harbour Bridge og tagterrase med ukig over Operahuset. Omraadet det ligger i hedder The Rocks og det skiller sig ud fra resten af byen, med en masse gamle bygninger og hyggelig atmosfaerre. I fredags var der udendoers marked, det hoerte dog til i den lidt mere eksklusive klasse.
I gaar tog vi faergen til Manly. En forstad til Sydney som man kan sejle ud til. I det dejlige solskinsvejr laa vi og noed den gode strand som dog var meget turistet. Ogsaa her var solen MEGET skarp ;) Vi koebte dejlig vandmelon med hjem som vi noed til aftensmad - lige det man traengte til i heden. Om aftenen var vi inde i byen og se starten paa den store festival Mardi Gras - som er verdens stoerste festival for homoseksuelle. Vi saa et kaempe optog med diverse ting og sager - se billeder ;)
I dag er store vaskedag. Vi har ikke faaet vasket toej siden vi forlod Peter og Gail saa det var lige foer vi kunne smide hele kufferten i vaskemaskinen. Ellers regner vi med at tage en tur paa Harbour Bridge i dag. Der skulle vaere en ret god udsigt. Igen i dag er der ogsaa marked i The Rocks - under broen, saa det skal vi ogsaa lige tjekke ud.
- comments