Profile
Blog
Photos
Videos
Canberra, ACT.
Kolme viikkoa on mennyt nopeasti. Sydneyssa aika kului siivilla eri nahtavyyksia ja paikkoja tutkien. Darling Harbouria on kierretty ahkerasti, ja siella nahty Maritime Museum, Aquarium ja Wildlife World. Paikalliset perusnahtavyydet on kayty katsomassa ja kuvaamassa, kuten oopperatalo ja silta. Myos Sydney Tower on nahty sisalta ja ulkoa. Maisemat olivat upeat. Naista on kuvia blogissa, mutta harmillisesti osa kuvista havisi kamerasta ja osa meni viruksen mukana tikulta. Kulttuuria on harrastettu mm. kaymalla Australian Museumissa. Kaupoissa on kierretty ahkerasti ja jotain on myos tullut ostettua. Totta myos kasvitieteellinen puutarha on kavelty ristiin rastiin lepakoita (jotka ovat pienia koiria isompia) vaistellen. Siinapa on todella kaunis "puutarha-alue."
Valilla on pidetty valipaivia, ja kayty vain rannalla. Bondilla ja Coogeella oli kivaa, mutta Bondi tosiaan on enemman turistipaikka joten jos haluaa nauttia auringosta valjemmin, kannattaa menna jollekin muista lahella olevista rannoista. Joulupaiva oli taydellinen paiva olla Coogeella lohoilemassa. Taalla on ollut kokolailla lammin, eli saa on erittain hyva ja aurinkoinen.
Kaiken kaikkiaan, Sydney on todellinen suurkaupunki, joka ei nuku koskaan (paitsi joulupyhina). Tasta kaupungista ei ruoka lopu syomalla! Taalta loytaa vaikka minkalaista hyvaa syotavaa. Aina on tekemista, koskaan ei ole yksin ja se, mita sielta ei loydy, ei tarvita!! Keskustan olemme kavelleet puhki eli kenkia on kulutettu (ja ostettu). Erittain mukava kaupunki, suosittelemme kaikille kaikenlaisen tekemisen merkeissa.
Joulu meni rattoisasti, kavimme syomassa australialaista ruokaa ravintola Bayswater Brasseriessa. Kavimme pyorahtamassa eraan tutun luona illalla, ennen kuin menimme katoliseen jouluyon messuun. Tunnelma oli harras ja isossa katedraalissa oli noin muutama tuhat ihmista paikalla. Uutena vuotena aamu aloitettiin shoppailemalla. Paiva ja ilta huipentui Sydneyn loistavaan ilotulitukseen, joka kesti noin 12 minuuttia. Meilla oli hyvat paikat tahtitorninmaella (suora nakyma sillalle), vaikka tulimme noin tuntia ennen puolta yota sinne. Toiset olivat leiriytyneet sinne jo paivalla. Tulitukset olivat sanoin kuvaamattoman upeat! Raisketta oli useassa suunnassa. Laitamme yhden videon ilotulituksesta (jos onnistuu) tanne jossain vaiheessa.
Savolaiset lahtee nyt perjantain yohon (hah hah), joten jatkamme Blue Mountainsista ja Canberrasta myohemmin.
- comments