Profile
Blog
Photos
Videos
Kaere alle!
Nu fik jeg igen adgang til en computer, saa jeg har skyndt min og uploade nogle billeder og jeg vil skrive lidt, saa I kan foelge med.
I den her uge har vi for alvor taget fat paa arbejdet her i COMUS. Hvis man kan kalde det vi laver for arbejde. Hver mandag er der som sagt moede, hvor vi sammen med vores team skal finde ud af, hvad vi skal lave. Det er egentlig en god maade at tilrettelaegge ugen paa, men de tidspunkter vi aftaler, maa ligge i en anden tidszone, for vi sidder naesten hver eneste dag og venter et par timer eller 4 foer vi kommer afsted. Det er foelelsen af, at sidde med en masse indestaengt energi som forbliver helt ubrugt. Men som regel kommer vi afsted til sidst, og saa er det rigtig spaendende at se, hvordan de arbejder og hvad det egentlig er, at vi er her for. I tirsdags var Sigrun, Anders og jeg nede og arbejde paa kaffefabrikken. Arbejdet bestod i at pakke kaffe.. Rigtig meget kaffe.. Som skal videre ud til producenterne. Og det er saadan en aktivitet der er indbegrebet af volontoerarbejdet; det at vaere et par ekstra haender, saa man ikke kommer ud og tager arbejdet fra de lokale, men derimod hjaelper dem som er i arbejdet.
Onsdag skulle vi have haft besoeg af Cynthia, som er Mellemfolkeligt Samvirkes koordinator hernede - og vores sikkerhed for, at alting koerer som det skal. Hun aflyste desvaerre saa vi havde igen en lang dag uden formaal foran os. Men da der var stroeafbrydelse i kommunen, og alting paa kontoret stod stille, var det tid til hovedrengoering og oprydning paa kontorerne og i koekkenet.
Torsdag fejrede vi Kvindernes Internationale Kampdag - et par dage forsinket. Det var et stort arrangement hvor der deltog ca. 300 kvinder fra de 38 landsbyer, COMUS arbejder sammen med. Der var rigtig mange taler, og de talte mere eller mindre om det samme, men det var en spaendende oplevelse og et godt arrangement med stor opbakning.
Idag har jeg siddet og ventet paa en mand ved navn Jaime, men han havde glemt at sige, at planerne er aendret, og der er ikke andet paa programmet.
Livet hjemme i landsbyen, er i stor grad det der holder modet oppe. Julie og jeg er begyndt at undervise i engelsk i Los Rios. Hver mandag og onsdag moeder der 13 unge mennesker op, og de er fulde af forventninger og vil meget gerne laere engelsk. Det er en rigtig god maade at laere de unge at kende paa, og det er en udfordring at skulle undervise i engelsk, men paa spansk!
Naar jeg kommer hjem fra COMUS, foeler jeg, at jeg kommer hjem. Jeg spiller enten bold med Delmar, gaar ned og vasker toej og snakker med kvinderne dernede, gaar ned og maler majs sammen me Imelda, eller ogsaa slaenger jeg mig i en af haengekoejerne og kigger op i den blaa himmel og paa alle de oerne der svaever rundt deroppe.
Paa soendag er der valg i El Salvador - den 4. demokratiske preasident skal vaelges, og luften er tyk af forventninger. Vi danskere skal vaere valgobservatoerer i San Fransisco Javier, og det bliver spaendende at se hvordan det kommer til at spaende af og hvem der loeber med sejren!
Det var ordene, selvom der kunne vaere 10 gange saa mange.
Hav det godt, pas paa jer selv.
Kaerligst Rie
- comments