Profile
Blog
Photos
Videos
.... men knap saa fantastiske Auckland.
Vores dage i Auckland har ikke vaeret vildt interessante! Efter sidste blogindlaeg travede vi byen tynd IGEN, og paa mangel af bedre ting at give os til endte det med en bytur. Dagen efter kunne vi saa passende bruge paa at pleje toemmermaendene - eller mest for Maries vedkommende, da Cecilie skulle til Thames og moedes med Anders og Peter (englaender).
Cecilie tog bussen til Thames, og da buschauffoeren havde besluttet sig for at koere raes, var de der en time foer tid. Saa nu synes Cecilie i hvert fald, at hun har set HELE Thames, for der gik halvanden time, foer drengene dukkede op! De fandt en campingplads og fik sat telt op, og ellers blev aftenen bare brugt paa at hygge, drikke og blive spist af sandflies.
Dagen efter kom Cecilie tilbage til Auckland. Inden da havde Marie brugt dagen fornuftigt med en tur paa marked, paa nettet og faaet solgt 3 cd'er og en dvd, saa vi nu var 11 dollars rigere. Det fejrede vi med en biograftur om aftenen, hvor vi saa the Descendants. En udemaerket film!
I dag har vi endnu en gang gaaet rundt i byen, vaeret paa nettet og paa fiskemarked. Senere (og det glaeder vi os rigtig meget til) skal vi ud og have laekker pizza og soerge over, at det er vores sidste dag paa vores store rejse!
Naa ja, og saa skal vi desvaerre ogsaa hjem og pakke....
I morgen gaar turen ud i lufthavnen, og saa venter der os en 36 timers lang rejse hjem til Danmark. Vi glaeder os da til at se jer alle sammen, men hvis vi skal vaere helt aerlige, saa gider vi virkelig ikke hjem til kolde og kedelige Danmark - no offense.
Vi ses i lufthavnen eller en anden dag! Ha' det godt :-)
Ps. der kommer ingen billeder i denne omgang, da det ikke virker.. Vi har heller ikke saa mange spaendende alligevel!
- comments