Profile
Blog
Photos
Videos
Forsinket god jul og godt nytår til alle derhjemme :)
Dette bliver vores sidste bloginlæg sammen da tiden lige pludselig er væk og jeg skal allerede hjem imorgen. En skræmmende tanke for både mig og Rasmus, tror jeg hurtigt vi kan blive enige om.
Sydney adskiller sig tidsmæssigt fra de andre steder vi har besøgt, ved at vi har været i Sydney i ca. 3 uger. Det har betydet en anden oplevelse, da vi har følt at vi har prøvet rigtigt at bo og leve i Sydney, hvor de andre stop mere har været korte besøg. Dette har også betydet at tempoet nogle dage har været meget, meget langsomt da planerne ikke har været store og vi mere eller mindre har lavet ingenting, hvilket har været lidt mærkeligt da der ellers har været fart på siden vi landede. Dog har vi stadigvæk oplevet en masse det er bare spredt ud over lidt flere dage end normalt :)
En lang bustur tog os hele vejen fra Byron Bay og ned til turens velnok kronjuvel Sydney. Heldigvis foregik busturen om natten hvilket betød vi sparede en overnatning. Kanon! Hostlet "Wake Up" havde vi store forventninger til hjemmefra da pragtfulde Sep (vores rejsekonsulent) havde anbefalet det og vi havde derfor bestilt overnatninger fra d. 22 december og helt frem til den 3 januar. Forventningerne blev heldigvis hurtigt indfriet! Hostlet minder nærmest om et hotel fordi der er sådan styr på det hele med daglige aktiviteter såsom fodboldkamp i parken. Meget professionelt Og så ser de løst på om man drikker på værelset selvom de har deres egen bar nedenunder, Side Bar, vel om mærke en rigtig god bar. Og den blev fuldt udnyttet skal jeg hilse at sige. Vi havde en masse gode, vilde og sjove byture sammen med en masse cool og sjove mennesker vi møte på hostlet eller kendte fra tidligere. Dette var da også grunden til at vi valgte at forlænge vores ophold her frem til 8. januar. En af aftenerne gik det dog mere vildt for sig en andre. Jeg formåede at blive smidt ud tre gange fra Side Bar på samme aften, samt blev en af vores venner, Engelske Ross, anholdt da han pga nogle uoverenstemmelser med dørmanden nikkede ham en skalle og derefter modtog en bøde på 600 dollars samt et lille besøg på bagsædet af en politimand. Det skal dog siges af dørmanden var en kæmpe nar og vildt provokerende, og Ross var mega stiv. For normalt er Ross en rigtig mors dreng, som vi har brugt mange af dagene i Sydney med. Og når Rasmus rammer New Zealand har han da også tænkt sig at besøge ham, da han bor i Auckland. Livet i Sydney virker i det hele taget som om det er bygget op om fest, farver og ballede hvilket er lige vores kop te!
Sydney var også stedet vi skulle holde jul uden vores kære familier for første gang. Heldigvis viste det sig at d. 24 december var dagen hvor Side Bar holdte den største fest på året. Nu skulle vi så bare finde på nået at bruge dagen på. Vi kom frem til at den skulle forgå på legendariske Bondi Beach med julegaver, alternativ hjemmelavet gølg, nissehuer og julemusik! Vejret var perfekt og det var skide skægt at sidde med nissehue på stranden, høre julemusik og drikke solvarm rødvin med gule rosiner og mandler i - lækker gølg! Vi havde også købt en julegave hver især til hinanden og de faldt heldigvis begge i god smag. For at det ikke skal være løgn var begge gaver en undertrøje fra samme butik, dog ikke præcis den samme undertrøje, skal det lige siges. Julemaden stod baren på Wake Up for. Den bestod af kalkun med brun sovs og ÈN enkel kartoffel, vi må indrømme at vi savnede alt den dejlige julemad med familien i det øjeblik. Heldigvis kom vi hurtigt på andre tanker da festen på Side Bar var vanvittig. Og da vi vågnede 1. juledag forsatte vi festen dagen lang! Alt i alt var jul meget anderledes, de to eneste dage vi rigtig var i julestemning var faktisk d. 24. og 25. december. Men ikke desto mindre var det sjovt at opleve jul i 30 graders varme og hvor fokus var fjernet fra gaver, julemad og familiehygge til FEST!
Inden vi tog afsted fra Byron Bay mødte vi to danske piger ved navn Josefine og Louise, som vi aldrig har mødt før til trods for, at de begge bor i Roskilde. De to og en af deres venner ved navn Christian, der også er fra Roskilde, mødtes vi med op til flere gange i Sydney til vilde byture og strandhygge.
Nytår var en aften vi havde ventet længe på, da vi hjemmefra havde bestilt billetter til Shore-Thing - en kæmpe fest på Bondi Beach hvor Fedde Le Grand, Knife Party og Chemical Brothers stod for seks timers intesiv partymusik, samt en masse barer, madboder og lign. Det var egentlig ikke lovligt, at medbringe egen alkohol eller vand til festen, men så luskede som vi jo er, formåede vi at snige en halv liters flaske fyldt med vodka gemt i et Pringles-rør med et par Pringles på toppen for ikke at vække mistanke. Snedigt! Men det var ikke det eneste. Vi havde forsøgt at lave vores egne vodka-vingummier ved at vi dagen inden havde lagt en hel pose vingummier i blød i vodka. Det var dog noget af det klammeste med en nærmest moset konsistens og en grim eftersmag af billig polsk vodka, men hva faaen, det skulle jo ned ;). Da klokken slog tolv gik hele festen helt amok. Vi var dog så tæt på scenen at lyset ødelagde billederne af det flotte fyrværkeri. Fyrværkeriet var super flot og stort, men det varede dog ikke så længe som håbet. Da koncerten sluttede hoppede vi hjemad og festede videre på vores værelse på Wake Up indtil vi dejsede om. Dog forsatte festen og drukken for vores vedkommende hele næste dag med. En uforglemmelig nytårs aften og dag!
En dag valgte vi at købe billetter til det lokale fodboldhold, FC Sydney, som skulle møde nummer 1 i rækken. De lå vel og mærke selv nummer sidst og forrige møde havde endt med en røvfuld på 7-2, så det var med bange anelser, at vi drog afsted mod stadion. Den faktiske grund til vi valgte at tage ind og se bold var dog ene og alene legenden Alessandro Del Piero, der spiller for FC Sydney. Kampen blev en stor succes! Den gamle ræv Del Piero var på toppen og dirigerede sine tropper til en flot 1-0 og The Cove (supporternes tribune, hvilken vi også stod på) var helt oppe at køre. Derudover bød kampen også på en streaker (nøgen person der afbryder kampen ved at løbe ind på banen og skabe sig) slagsmål mellem spillerne og 2 røde kort, så vi fik bestemt underholdning for alle pengene. Efter at have set Del Piero i fuldt vigør ville vi have mere, og vi tog derfor ud for at se dem træne i håb om en autograf og et billede hvis vi var heldige. Og det var vi! Vi fik både hver vores aftograf og billede med Kongen! Den gamle må dog have været træt efter kampen, for mens de andre styrtede rundt stod han med fyssen og stræk lidt ud og hyggede sig - en sand italiensk stjerne.
Vi har også haft andre fede oplevelser i og omkring Sydney. En af dagene havde vi besluttet os for, at tage ud og opleve Blue Mountains. Så vi stod tidligt op da turen derud ville tage lidt over to timer i tog. Efter den lange togtur og en halv times rask trav ankom vi til Blue Mountains. Det var et smukt syn der mødte os. Det var en kæmpe tætbevokset dal omringet af stejle klipper og dette forsatte så langt øjet rakte. Vi fik gået en hel del den dag, ikke mindst på en helvedes masse trapper og så spiste vi frokost på kanten af et stort vandfald vi havde fundet ved at følge en flod. Udsigten var helt fantastisk og det var fedt at have stedet helt for sig selv, da der ikke var nogen stier eller noget der førte dertil. Blue Mountains er dog gigantisk og på trods af vi vandrede i timevis så vi kun en brøkdel af nationalparken, men ikke desto mindre var det stadig en stor oplevelse.
Midt i storbyen Sydney kunne vi godt komme til at savne naturen engang imellem, så en dag aftalte vi med vores italienske ven Daniel, som vi havde mødt på Wake Up, at tage I Royal National Park med ham. Vi kendte ikke meget til parken, men det var bare dejligt at komme ud at vandre i noget natur igen og vi fulgte kysten ved at vandre på nogle rigtig flotte og meget specielle klipper. Og så sluttede vi dagen af med en tur i vandet og en dejlig is. Daniel kender vi som sagt tilbage fra Wake Up af. Her tilbød vi ham en dag at spise med os da vi havde rigeligt tilbage fra dagen inden. Han var dog langt fra imponeret af vores genopvarmede pasta-kødsovs blanding og da han hørte vi ikke havde noget parmesan kunne han ikke magte det mere. Så Daniel insisterede på at næste dag ville han vise os hvordan rigtig mad skulle laves. Den stod på spaghetti carbonara og Rasmus og jeg agerede mere eller mindre slaver i køkkenet mens Daniel stod for ledelsen. Maden var dog fantastisk og det var da heller ikke sidste gang Daniel lærte os et par ticks i køkkenet :)
Her på turens sidste dage måtte der gerne ske noget specielt, for at markere enden på en fantastisk rejse sammen. Derfor var vi i Operaen igår og se danseforstillingen BLAZE. Vi havde længe gerne ville se lige præcis denne forstilling, men den var ret pebret, så da Sam (en engelsk pige vi mødte på Wake Up) fortalte os at de var sat kraftigt ned skyndte vi os hurtigst muligt ned til Operaen og købte 2 billetter. Forstillingen var sindssyg flot og vi sad alle 3 overraskende godt når man tænker på vi fik billeterne til en trejde del af den oprindelige pris. Musikken var også rigtig god og Rasmus og jeg fik lært et par nye dansetrin som helt sikkert skal prøves af! :)
Alt i alt har Sydney givet en en masse fantiske oplevelser og nye venskaber. Idag er sidste dag for mit vedkommende, inden jeg vender snuden mod Danmark. Vi har egentlig ikke lavet så meget idag, andet end at hygge og slappe af i Hyde Park med lidt frisbee og blogskrivning. I aften står den på en lækker gang mad på Maloneys og iskolde øl som afslutning på en ubeskrivelig tur. Denne rejse vil aldrig blive glemt, og jeg fortryder ikke et sekund at jeg tog afsted. Har oplevet så mange ting, det er helt vildt! Det bliver mærkeligt, at komme hjem igen og jeg vil komme til at savne Australien og ikke mindst Hr. Mogensen!! Han vil fandme blive savnet, den skønne dreng!! Hvis resten af hans rejse bare bliver halvt så god som denne kan han ikke være andet en tilfreds, og jeg glæder mig allerede til, at høre om alle hans nye oplevelser når han kommer hjem til Danmark.
Tak for denne gang Australien! Du er sgu rimelig nice.
Vi ses i DK.
- comments
Per Frederiksen Det lyder bare fantastisk alt sammen Casper og rigtig god flyvetur hjem til den danske vinter!
John Mogensen Vingummi i Vodka. Fy for den da. Og hvad man dog ikke kan bruge en stang chips til:-) Dejligt igen at kunne følge med I jeres super rejse. God tur hjem til Kalle og fortsat hygge til Rasmus!