Profile
Blog
Photos
Videos
Heeey!
Så havde jeg første dag på jobbet i dag. En forholdsvis stor restaurant der hedder Dunes! Det er et rimelig fint sted, lidt noget andet end jeg er vant til på Rib House. Her bliver alt bestik pudset, og det er vigtigt at man bærer tingene på den rigtige måde osv.. Så der er lidt at huske på. :)
Men det gik rigtig godt, og manageren var glad for mig og synes jeg gjorde det godt. Alle er virkelig søde, og her bliver man heller ikke behandlet som en tjener på samme måde som i Danmark af gæsterne. De snakker med en og spørger til hvordan man har det hele tiden. Ved ikke om det er fordi man er backpacker, men de er i hvertfald rigtige interesseret. Det eneste de dog kender til Danmark er kronprinsesse Mary. Også tror jeg også jeg vil tage navneændring her nede. INGEN kan sige Mie! Hvis jeg ikke staver det for dem tror alle jeg hedder Mia. Og når de så finder ud af at det ikke er det jeg hedder, bliver det til Miiii sådan cirka, haha.
I går tilbragte jeg hele dagen på stranden med to af de piger jeg bor sammen med, og også to af deres venner! Endelig EN der ikke var tysker ;) Men de to andre bor i det hus jeg flytter over i på et tidspunkt, og den ene arbejdede jeg også sammen med i dag - rigtig mange her arbejder på Dunes.
Når men dagen på stranden endte i at jeg blev meget rød (De stedder jeg åbenbart ikke havde fået solcreme på) Midt på armene og benene, og rundt om øjenen... Det ser godt nok mærkeligt ud, og lugter langt væk af at jeg er ny her, siger de alle sammen ;)
Derudover så har jeg det, ja fantastisk! Her er virkelig skønt - jeg ligger nogle billeder op senere i dag, eller i morgen af omgivelserne her, så i kan se det, og blive lidt misundelige! hehe ;)
Håber alt er godt i DK, og i er ved at komme i julestemning! Det kan jeg så ikke lige prale med at jeg er!
- Mie
- comments
Helle Rasmussen Hej Mie Rigtigt dejligt at hører det går godt . knus mormor.
Claus Hej Miiii, :-) Det lyder bare godt, håber du også får tid til at holde lidt fri og se dig omkring. Skal hilse her fra Limfabrikken - tænker at du ikke savner din fyldemaskine vildt meget :-) Kh Claus
Jane Hej Mie. Hvad er det for gule skilte som står på nogen af strand billederne ? Kan man ikke bade i havet ? Kram Mor
Mie jojo. Nogle dage er de bare lukkede fordi det nok er for farligt - halv store bølger og meget strøm tror jeg :)