Profile
Blog
Photos
Videos
Idag åkte jag och Amadeus ner till stan och möte upp Johanna efter hon slutat jobba så gick vi och kollade på operahuset. Det är verkligen helt otroligt hur dom har gjort det. Det är verkligen sjukt fint.
Vi gick runt det och tog det lugnt sen bestämde vi oss för att gå in i botanical garden som ligger precis bredvid operahuset. Det är en park som är otroligt fin och väldigt vacker. Vi hade köpt mackor från subway innan så vi satt oss under ett träd och åt dom där.
När vi satt där så kom det en fågel som förstod att vi hade något ätbart, den gick runt oss och väntade på att vi skulle slänga något till den. Sen flög det ner en papegoja från trädet och gick fram till oss så Johanna gav den lite mat.
Sen efter ett tag började det komma fåglar från alla håll så vi bestämde oss för att gå därifrån. Vi fortsatte gå i parken ett tag tills vi kände att vi inte orkade nå mer så vi tog bussen hem till huset.
När vi kom hem så gick vi och köpte mat på chicken grill. Det är ett ställe som specialiserar sig på kyckling, man kan köpa kycklingfiléer, kycklingklubbor, halva kycklingar, hela kycklingar, kycklingsallad, kycklingburgare och kycklingwraps. Dom säljer även vanliga hamburgare där.
Tog en vanlig hamburgare och så gick vi hem till huset. När vi kommer in så ska dom precis börja spela monopol så vi hoppar in och spelar vi också.
Vi spelade tills alla tröttnade och gick och la sig.
- comments