Profile
Blog
Photos
Videos
Okay jeg tager det i mig igen! Folk er en stoerrelse stoerre end hvad godt er. Men der er kaempe forskel paa hvem der er store og hvem der er normaltvaegtige. De rige, buisnessmaendene og universitetsstuderende er tynde og de fattige er store. Det er helt tydeligt der skellet ligger. Og ja det er squ ikke saa maerkelig. Det billigste mad man kan faa er fast food, hvor portionerne er store og der er masser af tilbud paa menuer og stoerre portioner. Mindstestoerrelserne paa sodavand er jo hvad vi ville kalde store derhjemme..
De er altsaa lidt saeregne de amerikanere, alt handler om penge og biler som drive thru ATMs vidner om. Men det er virkelig venlige og hjaelpsomme. Det kunne vi squ godt laere lidt af derhjemme. Det er sjaeldent man f.eks. oplever at tjeneren lige saetter sig ned i 2 minutter og snakker med.. Eller folk i bussen siger bless you til buschaeffoeren, selvom de sidder midt i bussen.
Vejret er skiftet fra ulidelige 40 grader til t-storms (torden storme) med torden, rabalder og regn. Saa vi har koebt et par paraplyer. I Chicago skulle temperaturene vaere lidt mere humane, som vi tager til i nat med bus (en 11 timers tur)..
De sidste dage er gaaet med at se turistting om dagen og saa vaeret ude om aftenen, naar temperaturen lidt bedre tillader det (den anden nat kl. 1 var der 35 grader C). Vi har hoert masser af musik, baade skidt og godt. I downtown er der et omraade med omkring 50 barer, alle med live musik (mest country) fra tidlig eftermiddag til sen nat. Vi har ogsaa vaeret ude i et industrikvarter og hoerer Kurt Vile & the Violators, som vi ogsaa saa paa Roskilde med omkring 4000 andre, men her i en fed gammel lagerbygning med omkring 200 tilskuere. Virkelig fedt. Vi er dog lidt aergerlige over ikke at have hoert saa meget upcoming musik..
- comments