Profile
Blog
Photos
Videos
Parin paivan aktiivisen reissailun jalkeen valmistaudumme matkaamaan seuraavaan kaupunkiin, Sydneyyn, joka on noin tuhannen kilsan paassa.. Nyt tapetaan aikaa junan lahtoon, ja ja sita aikaa onkin tapettavana paljon!
Viimeset pari paivaa on menny tosi nopeesti, ja ollaankin nahty tosi paljon. Lauantaina lahettiin aamulla reisaamaan Phillip Islandille. Matkalla sinne poiketttiin monissa paikoissa. Aluksi mentiin viinitilalle, missa saatiin maista viinia. Maistettiinkin, ja niiden valkoviini olikin juotavaa, ei yhtaan pahanmakuista. Tama on siis iso kehu ihmiselta, jolle viini on melko vieras juoma viela. Sielta sitten ajettiin Marun "elaintilalle". Se oli pieni mesta, etta ei sita oikeesti voi tilaks sanoa. Siella oli tosi vahan elaimia, koala, wallabeja, kenguruita, vompatteja, dingoja, emuja, ja sitten sellaisia peruskotielaimia esim kanoja. Meidat kuvattiin koalan kanssa, mutta niihin ei saanu koskea, koska se on laitonta Victorian osavaltiossa. Kuulemma koska ne on siella isompia ja agressiivisempia. Muita elaimia paastiin kuitenkin koskemaan, paitsi dingoja ei lasketa, koska ne olis purru sormet irti. Tai niin meita varotettiin. Ostin sielta ruokakupin kahdella dollarilla, etta paastiin syottamaan elukoita. Wallabit oli ylivoimasesti suloisimpia otuksia koko paikassa, ne oli kiltteja, pehmeita ja symppiksia. Kengurut tosin, ne oli isoja ja ahneita. Sain turpaan yhdelta sellaselta, en pahasti, se vaan yritti varastaa mun ruokakipon, ja mun naamataulu nyt vaan sattu olemaan siina valissa. Essi sai napattua aika hyvan kuvan tapahtumasta.. Selvisin siis parilla naarmulla. Ne kengut oli muuten pienempia kun tuo tuossa kuvassa, se nyt vaan sattu oleen ainoo kuva jonka tuolta loysin. Tosin isoin niista kavereista tais olla aika lailla mun mittanen..Kannattaa muuten kayda lukasemassa Essinkin blogia, se kirjottaa vahan yksityiskohtasemmin asioita kun mina.
No, sielta Marulta sitten jatkettiin matkaa itse Phillip Islandille, jossa ensimmaiseks saatiin mahdollisuus lentaa helikopterilla. Ja se mahdollisuushan kaytettiin. Se oli ihan supersiistia, jain ihan koukkuun. Ja halvalla paastiin, ei maksanu ku reilu kolkyt euroa koko lento, ei vaan oltais suomessa paasty silla hinnalla!!!! Illan hamartyessa paadyttiin sitten saaren paatapahtumaan, eli pingviinien maahannousuun :) ne on maailman pienempia kavereita, vaan 30senttisia, ja joka ilta hamaran aikaan ne tulee takasin meresta pesillensa. Siella me sitten istuttiin hiekkarannalla ja toljotettiin niita kun ne tuli rannalle meren kuohuista. Niita oli aika vahan, ja ne nakyi rannalta vaan kaukaa, mutta niita naki lahempana sitten niiden pesien luona. Kuljettiin sellaista puusiltaa pitkin takasin bussille, ja siella alla ne touhus ja piti metelia. Sopoja otuksia, mutta niita ei valitettavasti saanu kuvata.Se vahan harmitti, mutta piti ajatella niita otuksia. Sielta sitten pizzapaikan kautta takasin hostellille, vasyneina, mutta tyytyvaisina. Oli tosi huippu paiva, eika tunnelmaa latistanut edes niin hurjat bileet hostellissa, ettei unta meinannut saada.
- comments