Profile
Blog
Photos
Videos
@Savio´s Guest house balcony, Benaulim, sunday 25.02.2018, time 05:25, temperature cool 22C
Sunnuntai aamussa mentäs partsilla vedellään inkivääriteetä. "kylmä" pitkästä aika viileä yö takana piti pukee päälle..
Aattelin vähä kertoa tämän viikon tapahtumista jotakin:
Maanantai
tais mennä taas säätäessä. Latureista toinen hajosi. Näiden sähköt kyllä täällä niitä hajottaa joka kerta jotain ongemaa niiiden kanssa. Pitää alkaa kanta ylimääräsiä mukana, himas niit kumminki riittää ja Kiinan poika toimittaa lisää.
Iltapäivä ilta meni beachilla skruudatessa ja ihmetellessä auringon laskua. No eipä siitä taas paljon mitään näkynyt.
Tiistai
Taisin käydä tossa lähikaupungissa (MARGAO) aamusta dösäilemässä, lähinnä vaan vähä yyzimassa et mitä ostan ja mistä sit himaan. Osta täältä noilt katukauppiailta enää mitään!! Vihannekset/hedelmät/kananmunat ja sen semmoset ainoastaan. Ne ei maksa mitään. Hinnat on noilla nykysin ihan ajalta ennen EU:ta ja hirveetä kusettajia ja hinnan vääntämistä.
Illalla taisin oksentaa, mutta onneksi vasta suihkussa. Todennnäkisesti lievä auringonpistos vaan.
Keskiviikko
Olikin sitten toimistopäivä. Hoitelin kaikki lentolippujen korvaushakemukset, tai itse asiassa ulkopuolisten ne suomalais/virolaiselle firmalle jotka kyllä velottavat 30rosenttia. Mielestäni olen kumminkin oikeutettu 600E korvauksiin. Mailailin asianajajalle ja poliisille jne. Päivä meni siinä ku tartti lippuu ja lappuu. Onneksi täältä löytyy vielä yksi "nettikahvila ni sai paperit printattua ja sit taas kameralla kuvattua ja mailattua eteenpän.
Torstai
En tainnu tehä juuri mitään pyörin lähi hoodeilla ja relailin.
Perjantai
tais olla aika samaa kaavaa kävin tomaatilla hakeen kymppimiilin. Taisin pitkästä aikaa nukkuu tosi hyvin.
Lauantai
Yö meni ihan persiilleen illalla alko hirveet (närästykset)? Nukahin joskus 20-21 aikaan. Heräsin varmaan 01, oli vähä parempi olo. Sain syötyä jotain. Zekkailin KAIKKI TV kanavat läpi N.1500kpl:tta ja löyty sieltä parikymmentä katsottavaakin kanavaa. Viime vuonna muuten näky tasan kaksi kanavaa. Nyt on 3600, mutta puolet on HD-kanavia ja ne ei näy. Kuikuilin johku 04 ja yritin uudelleen lepiä ja nukahinkin taisin nousta joskus seiskan aikaan, vaikka uni ois maittanutkin.
Uusi aamupala naamaa, kuositusta, kauppaa: zekkasin supermarketista tyyliin kaikki länkkärieväät läpi ja ostinkin kaiken mielenkiintoisen, se oliki sit TAAS 20E reissu. Yksinkertaisesti vaan niiiiiin paljon helpompi vetää brekut himassa. Ensinnäkin Intian (Goan/Benaulimin) aamikset on kananmunaa ja "paahtoleipää ja perunaa länkkäreille tai inkkarivaihtis idliä ja/tai "pulla"leipää.. Minkäänlaista mitenkään syötävää leipää täältä ei siis edelleenkään mistään saa. Geerman bakerysta vähän pullaa parempaa. Toki vois ostaa Tandoorista usemman Naan leivän, mutta tuskin nekään kylmänä hyviä on. Onneksi on himasta Hapankorppuja mukana, kohta täytyy alka niitä veteleen.. Toiseksi ei täältä ennen kymmentä mistään saa mitään. Kämpil on kuitenki "keittiö", eli työtaso, lavuaari, jääkaappi ja himasta tuotu vedenkeitin.
Päiväl olin Taas Rex:llä beachilla. Skruudasin siellä ekaa kertaa riisiä, tai Goan currya ne on kyl ihan hyvii.
Iltapäiväl/illal taaaas sama närästys, mut ei niin pahana. Nukahin aika aikasin..
KAIKKI paikalliset oli TAAS ihan kännissä TAAS joku (vapaapäivä) seuraava onki sit ens vkl (HOLI) sit on punasta paskaa kadut täynnä kax päivää..
Sunnuntai
Heräsin taas joskus 04 "kylmyyteen" vaan 22C (JAAHA kirkonmenot alko sunnuntai ja kello 6) teetä ja aamista naaman ja partsille blogihommiin. Olo taas parempi.
Eka viikko säädettiin...
Toka viikko ollaan oltu enemmän ja vähemmän kipeenä koko ajan..
Kolmas viikko vois lähtee jo vähän paremmin käyntiin.
Leipäkappias taas saapui, tulee aina kuudelta siihen herää yleensä aina. Oon ziigannu sen toimintaa se vie tyylliin joka talolle leipää johku pussiin tai lootikkoon. Järjen mukaan siis asukkailla on sen kanssa jonkunlainnen diili. Kysymys minkä VITUN takia sen pitää soittaa torvee joka talon kohalla ja herättää koko kylä. No Aasialaiset diggailee tööttäilystä. Mä en niin paljoo.
Seuraavat 2-4 päivää menee varmaan aika lungisti tod.näk kuumiat ajat rantsus/altaal/varjos. Tänne on tulossa nyt sellasta 38-39C päivä lämpöö, mut vastaavasti yöt viilenee alle 20C. Nyt on ollutkin tosi lämpimiä öitä.
Sellasta täältä taas tällä kertaa..
To be continued -- >
- comments
martti kivioja hyvinhän se homma toimii kuitenkin treveisin Mara