Profile
Blog
Photos
Videos
Vi prøver lige igen! Igår aftes havde Michael skrevet om vores oplevelser og nu her til morgen kan vi se at det slet ikke er blevet opdateret!! :(
Efter vores ankomst til Kanchanaburi blev vi efter frokost hentet af vores guide. Vi var begge en smule spændte på hvad det præcist var der skulle ske idag, men den spænding forsvandt hurtigt og blev til et lille smil istedet, da vi så vores guide.
Aldrig har vi set en mand med så mange togskinner og så mange elastikker i munden på én gang. Og med det samme kunne vi høre at "s-lyde" og "th" på engelsk blev lidt svært for ham...
Turen startede i en long-boat, hvor vi sejlede afsted med fuld fart på den flod der hedder River Kwai og er åbenbart meget populær for området. Og med berettigelse, for det var virkelig en flot natur vi så. Vores første stop på turen var ved et krigsmuseum. Det viser sig nemlig, at Thailand har været en smule med i 2. Verdenskrig. Museet handlede om den jernbane der blev bygget igennem Thailand og over til Burma. Og det var billeder fra det byggeri der blev vist på "museet", som nok skulle være kaldet " en bambus hytte med A3 billeder". Men det var okay at være ude og se og høre lidt om det. Derefter sejlede vi videre til en stor kirkegård, hvor alle de faldne soldater fra byggeriet lå begravede. Det var primært soldater fra Holland, England og USA.
Derefter gik turen ud til en stor grotte der nu blev passet en nogle lokale munke. Grotten var virkelig flot og der var en masse af deres religiøse figurer dernede. Der var flagermuse i grotten og vi skulle være lidt forsigtige for der var meget glat og meget snævert.
Til slut fik vi en længere sejltur i speedbåden (longboat) hen under den bro som området også er kendt for, nemlig den bro der hedder Bridge over River Kwai. Så derefter var turen slut og vi blev afleveret på hotellet. Det første vi gjorde da vi ramte hotellet var at springe i poolen!
Senere fik vi serveret aftensmad på hotellet og vi valgte derefter at gå os en tur ud i byen og få en drink. Vi fandt et lækkert sted og inden længe havde Michael spottet hvad der måtte være en ladyboy. For aldrig har vi set en så smuk en kvinde, i så kort en kjole og med så dyb en stemme!
Vi skulle være tilbage på hotellet klokken otte, for der var to kvinder klar til at give os begge fodmassage. Og derefter var vi også ved at være godt trætte!
Ondag den 23. Startede vi dagen med tidlig morgenmad klokken syv, for vi blev hentet af en guide klokken 8. Vi skulle ud og ride på elefanter, som var noget af en oplevelse for os begge. Og vi var til tider en smule nervøse for om vi skulle flyve af, men vi blev da siddende. Efter elefantturen blev vi kørt ned til en flod, hvor der lå en bambus tømmerflåde klar og heldigvis med en styrmand. Turen gik meget stille og roligt og det var et virkelig flot område vi sejlede i. Der var helt stille foruden lyden af et par fugle en gang imellem. Efter en halv times sejltur blev vi kørt hen til eleganterne igen, hvor at vores guide ventede. Sammen med hende og den japaner vi følges med, kørte vi ud til et stort vandfad kaldet Erawan Waterfall. Vi startede med at spise frokost på en lille resturant og derefter skulle vi ud i den nationalpark vi var ved og finde vandfaldet. Det var ikke så svært for det er et af de allerstørste i landet. Det er nemlig i syv "etager". Så vi gik og gik og gik imens vi kom forbi alle de "etager" men da vi nåede den femte vendte vi om, da vi bestemte at vi ville nå at have tid til at bade i vandet.
Efter vandfaldet kørte vi ud til en lille landsby, hvor vi skulle med toget på det de kalder The Death Railway. Navnet kommer efter alle de soldater der døde under byggeriet af jernbanen. Turen som sådan var ikke det helt vilde, men vi kørte igennem en fantastisk natur. Efter togturen, kørte vi hen til den broen som vi dagen før havde sejlet under, nemlig the Bridge over River Kwai. Her var en masse boder, musik og meget andet at kigge på og samtidig var vi ude og kigge på broen. Det var det sidste stop på den tur og derefter skulle vi en på hotellet og vi var også ked at være godt trætte.
Dagen efter hoppede vi i poolen og blev cirka klokken 13:30 blev vi afhentet af en chauffør, der skulle køre os tilbage til Bangkok. Da vi nåede til Bangkok blev vi sat af ved New Road Guesthouse, det sted vi startede. Her skulle vi have et par timer til at gå og det gik nu også meget nemt. Vi fik snakket med Visitbeyond, der gav os et par gode ideer til oplevelser på Krabi og senere på Filippinerne. Halv syv blev vi igen hentet af en chauffør. Denne gang fordi at vi skulle med et stor bus helt op nord på i Thailand. Inden vi nåede bussen samlede vi en pige op fra et hotel. En englænder der egentlig bare var hoppet på et fly og taget afsted og havde først nu fået købt en taske. Det var meget sjovt at høre hendes historie, når vi tænker på hvor mange måneder vi har brugt på at sammensætte vores tur og hvor nervøse vi stadig har været for det hele. Det gav jo lidt stof til eftertanke!
Vi kørte fra Bangkok klokken 20:30 cirka i en stor bus med både turister og thai. Busserne landede igen i Chiang Mai klokken cirka seks fredag d. 25/10. Og det var nok ikke det fedeste, specielt ikke for Janni, da hun ikke havde sovet specielt meget i bussen. Da vi kom ud af bussen stod der et hav af mennesker der alle ville hjælpe og køre os alle mulige steder hen. Heldigvis havde vi en reservation på Eco Resort i Chiang Mai. Da vi kom til hotellet var klokken syv og vi fik af vide at vi først kunne få vores værelse klokken elleve. Puha det var tæt på at Janni havde delt ham receptionisten i to. Men vi fik heldigvis lov til at hvile i deres sofa. Og klokken ni fik Michael overtalt den kvindelig receptionist til at vi kunne komme på værelset :)
- comments