Profile
Blog
Photos
Videos
Hej allesammen. Saa er det tid til at I hoerer fra os.
Turen herned gik fint selvom det var en lang tur. De foerste dage slappede vi af i Auckland. vi var dog kulturelle og var paa deres store Maorimuseum og vi tilbragte ogsaa det meste af en dag i Zoo. Vi fik ogsaa planlagt vores videre rejse, som kommer til at foregaa med magicbussen. Vi starterde med at tage til Rotorua, en by som ligger i et thermalsk omraade saa overalt i byen er der mere eller mindre varme pools. Paa vores hostel var der en pool i haven, 39 grader, det er altsaa ret fedt. i parken var der lere bassiner hvor man kunne dyppe taerne, nogle af stederne var dog alt for varme for os. Pga af alle gasserne haenger der til tider en heftig lugt over byen, det var nu ikke saa slemt som forventet. Mellemting mellem raadne aag og riskiks. i gaar tog vi paa en vandretur ud til Warangua, et omraade hvor der har vaaret aktive vulkaner og som har de stoerste thermalske huller, pools i tidligere kraterhuller. Det var en fantastisk gaatur, der dukkede den ene flotte udsigt op efter den anden. Billederne maa vi ligge ind lidt senere.
Lige nu er vi ankommet til Taupo til en enkelt overnatning inden turen gaar videre mod Wellington og sydoen.
Paa turen herned var vi forbi Waitomo, som er kendt for sine mange underjordiske huler og kan man Black River rafte. Denne disciplin kastede vi os ud i. Jonathan var godt nok lidt skeptisk og i begyndelsen var han ret skraemt af oplevelsen, men det endte med at han faktisk fik en rigtig god oplevelse ud af det. Iklaedt vaaddragt, gummistoevler og hjaelme med pandelygter begav vi os 100 m ned under jorden og sprang baglaens med vores badering ud i vandet. Sejlede i lange kaeder med slukket lys og saa alle de selvlysende orme paa lofterne, helt fantastisk. og vi sluttede af med en rutschebane paa 7 m ned inden vi skulle begynde opstigningen. Godt gaet jonathan, der blev virkelig overskredet nogle graenser, men det var altsaa en fantastisk oplevelse.
Mange hilsner fra os begge til Jer alle, haaber i nyder vinteren. Vi har dansk sommeragtigt vejr, en god blanding af det hele.
- comments
Birgitte Kære Inge og Johnatan Dejligt med nyt fra jer. Jeg har godt nok holdt lidt øje med eventuelle indlæg og endelig, så er det her. Det lyder til at I er kommer rigtig godt i gang med jeres eventyr. glæder mig til at høre mere om Black River Rafting, det lyder vildt, det vil jeg (vi) gerne prøve. Her på Sydsjælland er det bare vinter, vinter og vinter. Kærlig hilsen og pas fortsat godt på hinanden - Birgitte