Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen
Vi har skrevet meget om, hvad vi har lavet i Indien, men jeg vil gerne fortaelle lidt mere om Indien generelt. For Indien er f***ed up. Det ekstremt og intenst, men man elsker det alligevel.
Lidt random ting om Indien:
Trafikken er fuldstaendig aandsvag!! Vaerre end Vietnam. De korer sindssygt. Dytter hele f***ing tiden (og det er SAA hojt). Motorcykler med hele familier (4 personer paa)
I byerne er der dyr over det hele! Koer, stray-dogs, geder osv.. OVER DET HELE. Isaer koer og ejerlose hunde. Derfor er der ogsaa lort OVER DET HELE!
Ikke nok med lorten er der ogsaa skrald OVER DET HELE paa gaden. Kun i de allerstorste byer - som den rige del af Delhi - har de et ordentligt affaldssystem. Ellers smider de bare skraldet over det hele! Braender det maaske, hvis de virkelig er gode.
I Indien vil alle prove at tage roven paa dig. Det er sindssygt. Man skal virkelig vaere mistaenksom hele tiden. Det er ingenting i forhold til Vietnam. Men det gode ved Indien er, at de aldrig vil hive dig om i en gyde, taeve dig og tage dine ting - de snyder dig paa andre maader i stedet. Fx tuk-tuk drivers, der tager dig til deres brors hotel eller et hotel, hvor de faar kommision i stedet for det hotel, du har bedt dem om at kore dig til.
Det var vist det for nu.
- Katrine
- comments