Profile
Blog
Photos
Videos
Det var med minsta möjliga marginal vi han med flyget från London. Men eftersom en av oss inte har båda hälsenorna intakta så gick de med på att hålla planet på startbanan några minuter extra.
Så i måndags klev vi av planet och satte våra fötter, för första gången, på sydamerikansk mark. Fantastiskt! +30 grader varmt och skinande sol, vad mer kan man vilja ha i november.
Vi lyckades skaffa fram lite dinero och ta oss till vårt hostel Telmotango suites. Ett mysigt litet ställe i Downtown B.A., men det var ingen stor svit vi hade hyrt. "Härtta sô lit sôm badrôm ner", men det fick plats en våningssäng iallafall och det var allt vi behövde. Nej vi behövde visst en fläkt också.
Buenos Aires är en stor stad. Alldeles för stor för att se till fots, så i två dagar hyrde vi cyklar av vår polare Fernando(en berest gaucho med en eldig personlighet). På våra hojar trampade vi runt och såg alla fina parker, Evita Peróns viloplats, La boca, de färgstarka kvarteren runt Boca Juniors hemmaborg, såg säkert hundra avbildningar av Diego Armando Maradona, käkade mycket god mat och provade all öl som landet kunde erbjuda.
Idag bestämde vi oss för att hoppa på en båt till Colonia del Sacramento, Uruguay.
***
Top tre - Buenos Aires
Grabbarna som cyklade runt med kylboxar på gatorna.
Köttet! En makalöst perfekt halvkilos bit är allt som serveras på tallriken.
All fantastisk gatukonst och såklart Diego, Diego, Diego!
- comments
Faster Bettan Höppes Ne får en minnesvärd resa.. Du å din Far ❤..Va rädda öm Er
Johan Lindblom Grymt! Det ser fantastiskt ut. Ta hand om Cirkus så han inte gör sig själv eller nån annan illa