Profile
Blog
Photos
Videos
Her skal man være vidne til to super politikere udtale sig i søndagsnyhederne kl. 21. Mette og Johanne forsøger at stille skarpt og tage afstand fra hinanden, hvor de tydeligvis som højt intelligente mennesker er enige i grundprincipperne i deres menneskesyn.
Jeg ved godt at diskussionen er arrangeret - alligevel væmmes jeg!
Hvordan kan nogen i Danmark eller andre privilegerede lande tro, at de har patent og eneret til lykke og velstand!
Desværre har mange politikere jo bidraget til denne holdning, måske i mangel af bedre vidende (dumhed) eller i popularitetens navn a la tabloidpressen (endnu værre).
Vi siger vi har demokrati - ja i Danmark. Hvordan kan sådant et demokrati på 5 mill. se bort fra snart 5 mia. Altså en promille danskere forlanger sig absolut uden ansvar for resten af jordens befolkning. Samtidig sidder jeg og taler med værtinden her, hun er fra Tokyo og ved at Danmark er Verdens Lykkeligste land, vi taler om Jul og det nye forfærdelige jordskælv fra i dag og hendes bekymring for befolkningen. Ikke at hun har lyst til at flygte til Danmark, men den forfærdelige situation, mange af hendes landsmænd nu er i, hvor vinteren sætter ind i NordJapan. Min absolut ydmyge pointe er, at vi alle fuldstændig uforskyldt, fra det ene øjeblik til det andet, han havne i situationer, hvor det er nødvendigt at lade andre mennesker hjælpe.
Nå det var dagens holdning, holdt i meget moderate toner.
I øvrigt diskuterede vi Andersen og Grantræet, som jeg lovede hende at finde på japansk på nettet - kan jeg mon leve op til det? Hendes datter er 5 og de har lige læst Den Grimme Ælling.
Hun er værtinde på www.gpseaside.com i Bauang. La Union.
Mere prosaisk har dagen stået på strandliv - nu er luften 34 om dagen og lige nu klokken 21:30 28 grader. Stedet er absolut blottet for blegansigter, det er nemt at være her og byen ligger 30 minuttes gang langs havet.
- comments