Profile
Blog
Photos
Videos
I morges forlod vi dejlige Sydney efter 4 dage i byen på en campingplads i en nationalpark. 30 minutter med metro og 10 minutters gang til centrum. Vi har set Sydney i regn og blæst og Sydney i de skønneste efterårsfarver - dvs vinterfarver. Nattemperaturer omkring de 10 og dejligt i solen om dagen. Is i Darling Harbor og fadøl foran operaen.
Hovedstaden, hvor vier nu, ligger 300 km mod Melbourne, her bor i en lejlighed gennem airbnb.com og glæder os til at se byen i morgen før vi kører til Melborne onsdag, her skal vi aflevere bilen torsdag, vi har rundet de 10.000 km. Torsdag aften sejler vi fra Melbourne til Davonport, Tasmania. Her venter en ny bil og vi krydser øen til Hobart. Lørdag regner vi med at se Australiens åbningskamp mod Chile i en lokal fodboldbar - der skal nok blive stemning.
- comments
Irene Hej, dejligt med lidt lyd fra dig igen! Vi savner dine rejseberetninger. Fortsat god tur! Kærlig hilsen, Irene
erikaggerholm Godt at høre fra dig og jeg er glad for at I savner beretningerne.Australien er et IT-3.land. Og min computer er ikke i topform.lange dage og, nej jeg har intet forsvar og lover bod og bedring.Savner lidt midsommer og alt det der. Tak for hilsenen . hils omkring!Kærlig hilsen fra Australiens skænne hovedstad i det vinterlige højland. Torsdag bliver det en sejltur til Tasmanien og tirsdag togtur til Perth - ankomst lørdag morgen - derefter ingen planer!