Profile
Blog
Photos
Videos
13.48 Café de Thaan Aoan
Tultiin just kahvilaan hengailemaan ja oottamaan Bangkokin bussin lähtöä klo 20.00. Tää on ihan paras kahvila, täältä saa niiin hyviä sändvitsejä että huh! ;) Tarkotus on tosiaan hypätä yöbussiin, sillä Bangkokiin ja aamulla uudella bussilla Hua Hiniin.
Eilen oltiin Mae Rimissä, muutamakymmen kilometri pohjoseen Chiang Main keskustasta. Siellä nähtiin pitkäkaulanaisten heimo. Se oli hieno kokemus. Niiden naisten kaulaan aletaan laittaa semmosia metallirinkuloita 4-vuotiaasta lähtien ja pikkuhiljaa renkaita lisätään ja lisätään. Niil oli toosi pitkiä kauloja. Saatii itekii kokeilla feikkirenkaita! Renkaat ja pitkä kaula symboloi lohikäärmettä ja renkaiden on ajateltu suojaavan tiikerin puremalta. No pitkäkaulaheimon jälkeen mentiin elefanttifarmille. Siellä päästiin norsujen kyytiin kahestaan ja yksinään. Aika nykyvää menoa! Kierrettiin semmonen viidakkolenkki ja sitte loppupätkä tultiin buffaloiden kyydissä. Lisäks nähtiin elefanttiesitys; norsut tanssimassa, maalaamassa uskomattomia tauluja, pelaamassa fudista, kylpemässä jne.. Sitte syötiin ihan loistava thai-buffetlounas. Vielä oli tarkotus mennä bamboo-riftingille, eli laskemaan koskea bambulautalla, mutta joen vesi oli kuulemma liian korkealla (sadekausi) ja se ois ollu liian vaarallista. Harmitti!! Mut sit päästii viel kattomaan riisinviljelysjuttuja ja buffaloiden työskentelyä, se oli mielenkiintosta! J Paluumatkalla Guest Houselle pysähdyttiin orkidea/perhos-farmille. Ihan uskomattomia kukkia ja perhosia! Kuvia tuli otettua aikalailla! Illalla käytiin syömässä By Terracen baarissa burgerit ja sändwitsit. Sen jälkeen käytiin kattomassa hostellihuoneen parvekkeelta näkyvä tosi mahtava temppeli. Matkal alko sataa iiiihan saavista kaatamalla ja oltiin aika märkiä. Mutta temppeli oli niiin hieno. Eikä ollu ainakaan tungosta, ainoastaan muutama munkki oli temppelialueella. Illallista haettiin katukeittiöstä; kolme pääruokaa, riisiä ja iso kanavarras yhteensä 3,5 €. Mahat täynnä pakattiin kamat tän päivän lähtöä varten valmiiks.
Tänään oltiin myös viidakkoilemassa Jungle Flightin merkeissä. Aamulla 07.30 taksikuski haki meijät hostellilta ja mukaan haettiin vielä austraalialainen noin 50-v nainen Sue. Sue oli tooooodella mukava (niinku aussit nyt vaan on). Kaikki 50-vuotiaat ei olis lähteny mukaan Jungle Flightille, sekin kertoo paljon siitä, mimmonen tyyppi tää Sue oli! Noin tunnin mutkasen ja nousevan automatkan jälkeen saavuttiin viidakkoon!! Tie oli ihan älyttömän mutkanen ja jyrkkä. Vauhtia oli reippaasti ja kuski vaan tööttäili ennen mutkia, et vastaantulijat tietäs meijän tulevan. :D Perillä puettiin sadevaatteet ja valjaat, kypärät ymspäälle ja kaks huisin hauskaa opasta lähti meitä lennättämään puusta puuhun viidakkoon. Toinen oppaista oli Osbourne ja toisen nimeä en taida muistaa. Ihan uskomattoman korkealla mentiin puusta toiseen 1300 metriä meren pinnan yläpuolella. Puut oli niin korkeita että huh ja me leikittiin Tarzaneita siellä. Yhteensä oli noin 20 köysirataa, jotka laskettiin ja 3 abseilia, eli pudotusta, joista aina osa vapaata pudotusta. Kih kih! Radan jälkeen syötiin lounasta ja ajettiin takas Chiang Maihin. Nyt istutaan tosiaan Café de Thaan Aoanissa. Tilattiin hasselpähkinä- ja caramellicappuchinot ja maailman parhaat leivät.
Parasta Chiang Maissa oli sen kauneus ja rauhallisuus Bangkokiin verrattuna. Vaikka täälläkin kuitenkin on 780 000 asukasta, niin meininki on aivan toinen. Ihmisiin pystyy myös luottamaan aivan eritavalla. Oli ihanaa, kun koko ajan ei ollu tuktuk- tai taksikuskit kimpussa.
- comments