Profile
Blog
Photos
Videos
Då kan jag berätta att jag varit på "Godahoppsudden" idag och även sett den på håll. De var mycket vackert och Emma brännde sig så klart ännu mer på armarna än vad hon redan gjort eftersom hon glömt smörja in dom. På udden var det väldigt mycket turister mest holländare, tyskar och asiater. Asiater är väldigt sega och vill bara ta en massa kort så de blir köbildning. (irriterande)
Väl uppe på toppen fick jag se en orm , svart smal och jävligt äcklig! Jag blev rädd och har nu mer ångest för att vi kommer få se större och ännu äckligare ormar längre fram på resan. Men vi såg inte bara äckliga ormar utan även ett jätte gulligt murveldjur (tror det var det) sötaste jag sett på länge, lite oingviner hann vi med att se också.
Så hittils har allt varit bra förutom vår guide som känns väldigt oengagerad och trött plus att han inte ger ut särskilt mycket information. De finns en annan guide som jobbar för samma företag som är bättre. Jag blir jätte avundsjuk! Men man kan ju inte få allt här i världen med tanke på hur tur vi hade med våra 5 olika vi hade när vi åkte med gap.
Imorgon säger vi dock farväl av civilisationen för ett par dagar. Så dessa rader blir de sissta för ett par dagar. Under tiden ska jag skriva dagbok så jag kommer ihåg allt vi gjort så att jag inte glömmer skriva i något trevligt här i bloggen. Men tills nästa gång jag skriver här kan ni njuta av mina gamla inlägg och uppdateringar.
För till nästa gång kanske de också finns lite bilder om vi har tur!
- comments
Mamma Ormar till trots, ha det så bra och kul. Om guiden är lite slö, så säg till honom, att bättra sig. Kram o kram