Profile
Blog
Photos
Videos
Vi äter frukost ute o promenerar sen runt lite i centrum av Queenstown. Vi bestämmer lite hastigt att följa med på en guidad tur till några vingårdar. De tre första ligger bara några km utanför Qt medan den fjärde ligger i utkanten av Arrowtown bara nån dryg mil bort. Runt Qt finns många småskaliga vingårdar, förutom de vi besöker ser vi minst lika många till. Alla gör både rött o vitt vin, en har dessutom rose och en har mousserande. På samtliga kan man köpa gårdsbuteljerat vin. Kvaliten är hygglig till bra vad vi kan bedöma men vi är inga experter. Dessutom är det rätt svårt att bedöma efter att ha smakat på 24 st olika! Bäst tyckte vi om ett vitt vin på en druva vi inte stött på/köpt i Sverige, Pinot Gris. Mellan gårdarna kör vi förbi bron där man började hoppa bungy jump. Full verksamhet råder o vi ser ett hopp. Tyvärr är alla hopptider uppbokade. Himla otur! På kvällen åker C en skylift, Qt's Skyline upp på en topp o en fantastisk utsikt medan L stannar nere o tar en öl. Sen är det matdags o denna kväll tar vi varsin god hamburgare. Sen kopplar vi av på rummet.
- comments
Nisse Ser trevligt ut! Skulle kunna tänka mig att konsumera en flaska med den utsikten!
Uffe Hej, vi lyckades koppla bort oss från bloggen men är nu tillbaka. Pinot Gris finns i viner från Alsace bl.a. Finns några hyfsade på Bolaget. Ha de'
Lasse Kroné Konstigt, Så fort det börjar skrivas om vin och sprit så dyker grabbarna fram ur sina hålor.. Jag kan se av bilderna att NZ är ett land man skulle vilja åka till någon gång. Skall på bygdegårdsfest ikväll där det handlar om att dricka så myckat man kan för att stödja ishockeyungdomar, vad gör man inte för sporten... Lasse K
Lasse L Här kan man konsumera både öl o vin Nisse. Suveränt vackert åt alla håll nästan jämt. Tack för tipset Uffe, det får vi prova när vi kommer hem. Lasse, bra att du tänker på återväxten inom gotländsk hockey, när kommer nästa Håkan Loob? Tack för kommentarerna grabbar! Om det är nåt jag uppskattar mycket så är det kontakt med Svedala :-)!