Profile
Blog
Photos
Videos
Vi känner oss fortfarande möra efter resan men vaknar redan klockan 7 lokal tid, då har vi sovit ca 7 timmar. Efter en lätt frukost på hotellet promenerar vi ut på stan. Det är halvklart och ca 25 grader. Tänker på stackars er hemma som fortfarande har snö o minusgrader. Vi tar en tunnelbana till något som heter Catedral. Väggarna i tunnelbanan är prydda med bilder av kakelplattor, bild. Tyvärr blir Lasse bestulen på sin mobil vilket upptäcks långt senare. Vid Catedralen vimlar det av människor, affärer o restaranter. Vi ser parlamentsbyggnaden och den kyrkan som påven var präst i innan han blev påve. Han syns på många plakat o tidningsomslag o man verkar ganska stolta över honom. Sen promenerar vi till hamnområdet som numera är ombyggt till hamnpromenad. De gamla magasinen har till viss del behållits o de hyser nu restauranger, barer, affärer o gallerier. Vi intar lite lunch på ett ställe och besöker sen två museifartyg, det ena heter Uruguay nånting och var tydligen med och undsatte Nordenskjöld när han fastnat i isen utanför Antarktis, någon gång tidigt 1900-tal. Vi promenerar genom stan ( fantastiskt fin byggnadsarkitektur ) o drar sen mot hotellet o åker tunnelbana sista biten. På kvällen går vi ut i 'vårt' kvarterskrogen för en lätt matbit och en lokal öl.
- comments
Tuula johansson Åh! Vad tråkigt med en stöld, men hoppas att ni inte låter det nedsl era resplaner. Var bara lite mer rädda om er o era saker
Uffe J Men vad tusan, jag som hade skickat SMS. Nu kan du ju inte läsa det. Hoppas att det inte var en alltför dyr mobil. Stabilt väder här hemma soligt men kallt. Ha de' / Uffe
Lasse L Telefonen var en ganska billig Huawei som funkade sådär, gjorde lite som den ville. Ingen större förlust mest irriterad på mig själv att jag inte insåg vad som var på gång o attcSIM-kortet försvann. Jag hann se ditt sms om god tur. Tack!