Profile
Blog
Photos
Videos
Foerst og fremmest tak for alle jeres hilsner i Forum. Det er dejligt at hoere fra familien og vennerne derhjemme :D Vi har lagt flere billeder ind under Sydney mappen, saa check it out!
Mandag forlod vi Wake Up og moedtes med Tony kl 10 foran Westpac Bank. Han havde ikke meget tid fordi han var paa arbejde, men selvom han kun var sammen med os i ti minutter, blev han alligevel "Dagens Helt". Han fik os til at foele os som VIP's da han foerte ordet i banken og hjalp os med at faa aktiveret vores kontoer, imens vi bare fulgte efter! Vi aftalte at moedes med ham igen fredag, hvor han foreslog Coffee and Lunch. Derudover tilboed han at hjaelpe os med gratis overnatning naar vi kom tilbage til Sydney igen i december og ville tage os foran menneskemaengden nytaarsaften, naar der blev skudt fyrvaerkeri af ved Darling Harbour! Saa meget YNGLINGS GUY :D
Til dagens mindre gode oplevelse, fandt vi en Servas-mand, som kunne have os boende fra mandag til onsdag. Paul Boston boede 10 min vaek fra Sydney i tog! Det var fint nok med gratis overnatning og forholdende var okay -paa naer KULDEN! Der var ubeskrivelig koldt og vi fik brug for alt vores varme toej, der laa derhjemme! Derudover var han bare en virkelig underlig gut, med daarlig humor og manglede selvskab :/
Om tirsdagen var vi forberedt paa det vaereste, da han allerede dagen forinden planlagde at tage os paa en laaaaaang koeretur, kun os tre!!! "Desvaerre" forhindrede hans blodsukker ham i det og i stedet sendte han os paa en udfordrende rute fra Coogee Beach til Bondi Beach, derfra til Watsons Bay - Circullar Quay og tilbage til Summer Hill. Vi var tilbage hos Paul om aftenen, hvor han havde inviteret en af hans venners doetre Sofie. Hun havde vaeret udvekslingsstudedent i Danmark og derfor kunne vi tale lidt dansk med hende. Aftensmaden stod paa falafel, pandekagebroed, humus, babaganoush, bulgursalat osv..
I dag onsdag forlod vi glade Pauls hus. Vi tog tilbage til Sydney, som vi kendte bedre og bedre og tjekkede ind paa Westend Backpacker Hostel, for de naeste to naetter, og en del taettere paa Sydney centrum.. Herefter handlede vi ind i Coles (ynglings-supermarket :), haevede nogle kontanter (fordi de desvaerre bliver brugt saa hurtigt ;) og tog paa internetcafe! Imorgen har vi planer om tage paa Sydneys fiskemarked og spise endnu mere fisk -Ummm vi kunne leve af fisk :P (har faaet fisk de sidste 3 dage :D )! Fredag er vores plan at spise frokost med Tony -den rare politimand :)
Nu er det tid til at svare paa mails - vi skrives :)
- comments