Profile
Blog
Photos
Videos
Torsdag gik primaert med at skrive blog, tjekke facebook og chille. Da vi fik fat paa drengene viste det sig at Ian var syg og de skulle se film den aften, men vi besluttede os for i stedet at udforske byen. Vi havde knap nok gaaet i fem minutter, da vi moedte en indisk, ung fyr kaldet noget med mushco eller et eller andet. Han var skide flink, og viste os vej ned til the main burning gap. Det er her inderne braender deres doede (mmgh laeks). Her var 10 baal der braendte 24/7, og i gennemsnit braendte de 200 lig i doegnet. Det var faktisk ikke saa makabert at se paa som jeg troede, det var for svaert at forholde sig til tanke om, at det rent faktisk var mennesker der braendte. Derudover synes jeg ogsaa det sjuskede med ritualerner, og i det hele taget fandt jeg det lidt upersonligt. Men den indiske fyr forklarede os om alle deres ritualer, regler og hvorfor de gjorde hvad, og det var faktisk ret spaendende. Da vi kom tilbage paa hotellet sad vi og snakkede med 4 andre backpackere og kom alt for sent i seng
Morgenen efter gik vi endnu engang ud for at udforske byen, og rimelig hurtigt stoedte vi ind i fyren fra dagen inden. Han tilboed os thai (indisk te) som vi drak sammen med hans venner, og her laerte vi Amar at kende. Mathilde og jeg gik videre, og vi tjekkede nogle forskellige templer ud. Herefter stoedte vi ind i Amar igen, som inviterede os til alle mulige forskellige ting, vi sagde maaske og gik herefter ud for at finde et bageri - meningen var at vi skulle paa bagerihopping, og smage en kage fra saa mange forskellige bagerier som muligt.. Vi endte paa en, og her moedte vi de foerste danskere! Tre piger. Og saa gik der et par timer foer vi kom videre. hahahaha, og mathilde jokkede i en kaempe kolort! det var totalt griner! Naa, vi gik tilbage til hotellet og endte med at sidde og snakke i tre timer med 2 britiske fyre og en svensk pige. Herefter tog vi ud for at finde drengenes hotel, men der var tilsyneladende mange hoteller der hed ganges (navnet paa den hellige flod i varanasi).
Vi vadede rundt i mellem bygninger, da Mathilde pludselig faar oeje paa dem! Gensyns glaeden var stor! Vi tog til deres hotel, hvor William aabenbart havde betalt et vaerelse for os, fordi jeg vidst var kommet til at love ham, at vi ville flytte over paa deres hotel om morgenen, hvilket vi ikke havde gjort.. ups.. Vi indfoerte mission find mad kl 11, hvor alle restaurenter selvfoelige var lukket. Men vi fik overtalt en tjener til at aabne deres restaurant op igen, saa der sad vi helt for os selv i et par timer, og havde det rene kage orgie! Orhrrhrhr det var godt!
Vi tog tilbage til deres hotel, hvor vi bare laa og snakkede. William faldt hurtigt i soevn. Han snakker til syneladende meget i soevne samt nusser folk(mig), klasker haender i hovedet paa folk(mig) Giver albuer i hovedet paa filk (mig) og tager paa folk (Mig) naar han sover, hvilket var hysterisk morsomt! Mathilde tog tilbage til vores hotel kl 2, da hun skulle tidligt op til tandlaegen dagen efter. Jeg blev paa drengenes hotel og snakkede med Ian hele natten, og endte med to timers soevn.
Omkring kl 2 moedte jeg Mathilde tilbage paa vores hotel, med aftalen om at vaere tilbage paa drengenes kl 16, for derefter at tage hen til det stoerste Shiba tempel i varansi. Med en mindre forsinkelse paa halvanden time var paa drengenes hotel, og tog hen til templet. det var flot. det var et tempel? Vi tog tilbage til drengenes hotel efter et par timer, hvor drengene pakkede deres ting sammen, da William skulle med bussen til Nepal kl 23, og skulle derfor med en tuktuk fra hotellet af kl 21.30. kl blev dog 22.20 foer vi fik sagt farvel ;) Ian tog med tilbage og sov paa vores hotelvaerelse. I`an skulle med toget kl 11 naeste morgen, og skulle derfor forlade hotellet kl 9.30. Da jeg vaagner og tjekker kl er den 9.30. Panisk vaekker jeg de andre og vi freser ned til gaden for at sige farvel til Ian.
Mathilde og jeg bruger derefter dagen paa at tjekke flere templer ud. Vi tager hen paa en cafe der er anbefalet af the lonely planet book. Her moeder vi to andre danske piger, super soede. Jeg er ikke klar over hvor mange timer vi brugte der, da jeg (pinligt) falder i soevn paa restaurenten. Da jeg vaagner har jeg det sygt daarligt - straffen for ikke at have sovet normalt de sidste mange dage.. Vi tager en baadtur tilbage, ser et kort glimt at en lysceremoni. Jeg gaar direkte i seng da vi kommer hjem.
Dagen efter, mandag morgen, tjekker vi ud. Vi tager hen til et hotel, hvor man kan laane swimmingpool! BONUS! Baade Mathilde og jeg havde det jaevnt daarlig, saa det var en god maade at bruge dagen. Kl 6 tager vi toget til Kajaharu? Der er kendt for alle deres sextempler.
Tirsdag morgen ankommer vi og en ung mand koere os til et hotel. Han er meeeeeget snaksagelig... Endnu engang jeg har ingen soevn faaet paa togturen overhovedet, men vi skipper morgenluren og tager paa shopping. Hurtigt har vi faaet to nye venner, der koeber te til os, viser os billeder og vi bruger nok en time paa at snakke med dem inde i den enes smykkebutik, da vores chauffoer fra morgenen kommer ind.. Lidt efter gaar vi. Naeste stop er en frugtbod, hvor vi ogsaa ender med at snakke med ejeren, der ogsaa er rigtig flink. Han tilbyder at en af hans venner kan koere os til en swimmingpool og derefter koere os rundt til at templerne i hans tuktuk for 200 rupee, billiiiiiigt. Fyren hedder Ali, og snakker ikke saa meget engelsk, men han var mega flink! Vi noed swimmingpoolen, hvor der ikke var andre en os og vi saa alle sextemplerne. Sleske indere!
Ali fortaeller os om et sted man kan se indisk folkedans, hvor han styrer lysshowet. Han koerer os derhen, og vi betaler i alt 500 rupees for at se det. Det var vildt flot, men midt i det hele bliver det afbrudt, pga haeftigt blaesevejr og farer for at taget falder sammen! Oev. Ali soerger dog for, at vi faar vores penge tilbage :) Vi koerer tilbage til frugtboden, hvor ejeren tilbyder os at koere os en aftentur igennem byen paa motorcykel, og det goer vi! Kort tid efter stopper vi, og Ali kommer paa en anden motorcykel, saa vi ikke skal sidde tre paa en. Vi havde et stop, hvor vi drak thai. Det var vildt sjovt, vi det regnede en lillebitte smule! Dog blaeste det saa meget, at jeg kunne maerke skittet sidde paa min hud, og kunne intet se. Da vi kom tilbage spiste vi is, gik i bad og sov.
Onsdag morgen, i dag, tjekker vi ud af hotellet. Ali henter os kl 8, og vi koerer til stationen hvor vi tager et ni timers langt tog til Agra. Vi havde vores egen lile kupe de foerste 7 en halv time, hvor efter en indisk familie slutter sig til os. De gav os en mandarin! Soedt. Nu er vi saa i Agra, vores hotel er lidt lummert og vi skifter maaske i morgen. Vi skal tidligt op - kl 5, for at vaere ved Taj Mahal kl 6 naar de aabner.
- comments