Profile
Blog
Photos
Videos
Den sidste dag i Phuket tog vi ind til byen for at finde et posthus og faa sendt nogle suvinirs hjem(eller det vil sige, Pia gjorde.) Saa tog vi en taxa ind til et supermarked, og fik kigget paa en masse suvinirs. Resten af dagen gik med at vi vandrede rundt og kiggede paa butikker, ogsaa gade butikker.
Tilbage paa vores hostel havde folk sat "The Beach" paa - gaar ud fra at det var nogen der sku til Phi Phi. Og den blev spillet tre gange i loebet af aftenen, fordi der hele tiden kom nye mennesker og satte sig(vi sad ved computeren ved siden af, vi sad ikke og saa paa den 3 gange!) Og naeste morgen, var der soerme lige nogen der sku se den igen - aah gud!
Vi stod tidligt op naeste morgen og pakkede vores ting sammen. Vi blev hentet af taxaen kl halv ti - og koerte til Phuket lufthavn(og der er heldigvis kun en saa vi koerte ikke forkert denne gang.) Ankom til Bangkok ved 15 tiden og fandt et sted taet paa Kao San Road og slog os ned, vi fik et vaerelse til to personer, og fik den ene nat gratis fordi de koerte med et saerligt tilbud. Saa vi gav ca 60 kr hver for to naetter.
Loerdag skulle vi tidligt op - blev hentet kl 7 foran vores hotel, og koerte i halvanden times tid for at komme til et Floating Market. Vi sejlede i en long tail boat for at komme det sidste stykke hen til markedet. En masse thaier sejlede rundt paa en flod og solgte ting og sager - mad og suvinirs. De fleste thaier der handler der, ordner deres koeb tidligt om morgenen, saa "senere" hen er det turisterne der tager over. Og det vrimlede ogsaa med turister. Der var en masse spaendende boder, men eftersom det var vores sidste dag i Thailand, havde vi ikke lige frem mange penge at goere godt med. Vi blev der til kl 11.15 og saa koerte vi hen for at hente nogle andre fra turen som havde valgt at tage hen for at se nogle slanger - derefter koerte vi i halvanden time hen til en restaurant hvor vi fik frokost. Ris med nogle forskellige koed og groentsagsretter til.
Saa koerte vi i en halv times tid for at komme hen til et krigs museum(hvor vi ikke gik ind), og vi gik hen for at se "The Deaht RailWay" som er en jernbaneskinne der over en bro paa River Kwai. Skinnerne forbinder Bangkok med Burma og det var Japanerne der tvang slaver(asiatere og krigsfanger) til at lave den under anden verdenskrig - ca. 100.000 mennesker omkom under arbejdet.
Saa gik turen til Tigerfaengslet. Foer vi gik ind skulle vi skrive under paa at det ikke var deres ansvar hvis vi blev angrebet af vilde dyr. Vi maatte ikke have roedt, lyseroedt eller stribet toej paa. Vi kom hen til de store tigere, og stillede os i koe til at komme ind og faa taget billede med dem. Der kom en guide og fulgte os ind(vi sku lige frem holde i haand og alting paa vej derhen.) Vi fik taget billeder sammen med flere af tigerne - en lidt underlig fornemmelse at roere ved saadan en. Derefter kunne vi gaa hen og se de "smaa" tigere blive fodret(med maelk). Vi saa ogsaa paafugle, vandboefler, en leopard(som det ikke havde lykkedes dem at taemme, saa den gik i et bur for sig selv), heste, hjorte og et vortesvim som loeb vildt omkring blandt hinanden.
Ved halv fem tiden gik turen tilbage mod Bangkok - en tre timers lang koeretur. Resten af aftenen brugte vi paa Kao San Road.
Vi tjekkede ud kl halv fem om morgenen - og tog hen for at tage bussen til lufthaven(sparede 150 bath hver paa det)
Kl 7.20 steg vi spaendte vi paa flyveren til The Big Downunder!
- comments