Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er jeg tilbage efter rigtig lang tid. Du kan derfor forberede dig paa en langere blog denne gang!
Efter solforbraending var vi enige om at holde os saa vidt mulig ude af solen. Vi ville finde Buddha Gardens og gaa rundt lidt herinde, saa vi fik lidt ud af dagen. Paa vejen kom vi igennem et market, men her var ikke saa meget spaendende. Det var mest frugt og groent, der blev solgt. Da vi kom frem, hvor Buddha Garden skulle ligge, var det der ikke mere!!? Vi maatte derfor drage skuffede hjem igen. Endnu en mislykket tur:( Saa vi gik hjem og laa paa vaerelset, hvor vi spillede kort, sov, laeste, hoerte musik osv... En lidt kedelig dag, men det var noedvendigt!
Natten til fredag laa vi vaagen det mest af natten, da en fyr snorkede helt vildt voldsomt, saa vi besluttede os for at koebe nogle oerepropper i tilfaelde af, at det skulle ske igen:)
Om morgenen fik vi booket bus og hostel i Hervey Bay. Denne gang blev der penge til vores eget vaerelse med bad og aircon. Det er jo luksus. Vi bookede for 5 naetter, og regnede med at tage til Fraser Island en af dagene eller efter. De guidede ture virker rimelig dyre, saa vi ville proeve at arrangere det selv.
Herefter fik vi kigget lidt paa butikker, og bevaegede os ned til stranden. Vi gik hjem fra stranden kl. 17. Dejligt med sol igen! Til aften skulle vi have lam!! Mums!!:) Lam hernede er rigtig billigt. Vi kom af med ca. 15 kr. for 2 stykker lam. Saa det skal der nok blive spist en del af. Vi havde ogsaa koebt en roedvin til maden, saa der skulle rigtig hygges.
Senere kom der en dansker forbi og spurgte, om vi ville vaere med til at spille majer over ved hans bord. Der sad de 4-6 stykker og spillede, saa vi gik derover og snakkede og spillede frem til kl. 23, hvor terressen (kan aldrig huske hvordan man staver det ord:)) lukkede. Herefter bevaegede vi os ned paa stranden og fortsatte aftenen. Danskeren hed Henrik, og det viste sig, at han kom fra Grenaa og boede nu i Aarhus. Han kendte faktisk en af Brians venner, saa det var meget sjovt!!
Loerdag skulle der vaskes toej inden vi skulle afsted videre. Imens det vaskede brugte vi lidt tid i butikkerne igen. Denne gang fik jeg koebt en skuldertaske, saa jeg ikke skal rende rundt med rygsaekken hele tiden. Og saa er det samtidig en lille souvenir:D
Om aftenen var der et market, som vi gik ind og kiggede paa. Det var rigtig hyggeligt. der var mange mennesker, boder og levende musik. Der var bl.a. saadan nogle dagboeger, som Morten har koebt en af til mig i julegave, og jeg var meget fristet til at koebe en, men jeg blev overbevist om, at jeg maatte vente paa Mortens og bruge pengene et andet sted:) Jeg fandt derfor en smykkebod. Her var nogle vildt flotte smykker. Og efter RIGTIG lang tid havde jeg besluttet mig for at koebe en halskaede og et par oereringe. Det kunne vaere erstatning for det armbaand, som Tania, Anja og Heidi gav mig inden rejsen!
Soendag skulle vi med bussen til Hervey Bay, hvilket tog ca. 12 timer med et stop i Brisbane paa halvanden time. det var en rigtig spaendende bustur.....mange huller eller bump paa vejen, saa man blev svinget rundt inde i bussen. Heldigvis blev der vist film i bussen, saa tiden gik lidt hurtigere og man lagde ikke saa meget maerke til koerslen!
Vi naaede frem til Hervey Bay kl. 21 og blev hentet af vores hostel. Morgenen efter skulle vi ud for at finde et sted at handle. der var MEGET langt herop. det tog ca. 45 minutter at gaa derop, saa vi svedte godt og grundigt, da vi kom frem. Der er pludselig ogsaa meget varmere eftersom vi har bevaeget os laengere op nord paa. det er lidt den omvendte verden, at der er varmere nordpaa i stedet for sydpaa! Igen skulle der lures butikker:) Stedet vi havde fundet, var et storcenter, saa der var en masse butikker at kigge i! Vi fik begge koebt lidt nyt toej. Bagefter bevaegede vi os den lange vej hjem igen. Alt dette havde taget pusten fra os, saa vi fik lige en lur hjemme paa vaerelset.
Om aftenen kunne vi bare ligge paa vaerelset, for der var mega lang til alting og ikke rigtig nogle mennesker at snakke med, saa den stod paa tv om aftenen, hvor de viste doedbringende vaaben! I foelge vejrudsigten skal der komme regn onsdag/torsdag ca. saa vi skal naa paa stranden inden! Vi fik ogsaa kigget lidt paa faerge til fraser Island, som koster ca. 40 kr. pr person, saa vi skal bare have fundet et sted at overnatte! Under filmen fik vi begge lyst til chokolade, saa vi ville gaa ned i en kiosk, som laa ca. 7 min. derfra. der var desvaerre lukket, saa vi proevede i stedet en sprutbutik, som havde aaben. Der var kun chips, saa det maatte vi 'noejes' med:) Paa vejen hjem, saa vi et eller andet i den anden retning af vores hostel, saa der ville vi proeve at gaa hen dagen efter for at se, om der maaske var nogle indkoebsmuligheder meget taettere paa!
Tirsdag skulle vi til stranden, og paa vejen skulle vi se, om vi kunne finde det, vi havde set aftenen inden. ganske korrekt. Her laa et andet storcenter, saa vi foelte os godt snydt!:(
I dag var ogsaa Australia Day, saa der var mange mennesker ude for at fejre det. Der var stillet an til et eller andet hygge lidt vaek fra stranden, saa der bestemte vi os for at tage hen om aftenen og se, om man kunne koebe en lille oel:)
Nede ved stranden var der meget lavvandet, og vi maatte gaa et godt stykke tid, for at komme hen til det 'rigtige' strand. Her fandt vi et trae, som vi stoppede ved. Vi stilte vores ting herinde og lagde os paa stranden. Og saa skulle der bades!!! Tid til en kold dukkert! Nej....ingen kold dukkert ihvertfald! Vandet var mega varmt. Det har vaeret omkring 30 grader. Her kunne far sagtens bade i. Det ville ikke vaere for koldt lige som alle andre steder:) Det var ligesom at traede ud i et kaempe badekar! Samtidig var der lavvandet, og selvom man gik ca. 100 meter ud i vandet, naaede vandet kun op til midt paa laaret! Saa det var ogsaa et meget boernevenligt sted.
Hjemme skulle der spises aftensmad, i bad og goeres klar til at komme ud og faa lidt sjov. Saa vi gik mod det sted, vi havde set tidligere omkring kl. 20.30. Lukket!!! Jep...der var lukket. De var ved at rydde det hele op igen, saa der blev ikke til noget sjov til os. Vi gik endda lidt rundt i den bydel lige i naerheden, for vi taenkte, at de da maatte fejre det et eller andet sted, men igen maatte vi gaa skuffet hjem!:( Hjem til fjernsynet og det nyindkoebte slik og troestespise!
Onsdag gik vi op til det nye shoppingcenter og kiggede paa et apr nye sandaler til Gitte, men vi fandt ikke rigtig noget, saa vi gik til stranden! Paa vejen til stranden saa vi en kaempe flot flyvende hunde, og paa vejen hjem igen saa vi en kaempe skildpadde. Desvaerre var den doed.
Hjemme fik vi kigget paa Fraser Island, men det tyder ikke paa, at det kan lade sig goere i denne omgang. Alt er optaget. saa vi tager i stedet til Rockhampton fredag, hvor vi haaber, der sker lidt mere, end der goer her. Saa haaber vi paa at kunne komme dertil paa vejen retur til Sydney.
Torsdag var det Willads's foedselsdag, og den tilbragte vi ved poolen. Dette vand var koldere, og det havde vi brug for. Om aftenen fik jeg ringet til Willads. Det var dejligt at hoere deres stemmer igen, og bagefter var der ikke flere penge paa telefonen, saa det passede meget godt. Fredag blev ogsaa tilbragt ved poolen, og vi spiste paa restauranten paa Kookaburra, som stedet hedder. Og saa skulle vi med bussen vaek!
Der mangler meget, men det maa vente et par dage.
- comments