Profile
Blog
Photos
Videos
Hei jeeeee, ma sain tanaan rinkan!! ikina en ole ollut niin iloinen minkaan kassin nakemisesta! Nyt se odottaa tossa mun vieressa, etta vien sen huoneeseen lepaamaan. :)
Taa paiva on ollut muutenkin kiva. Osallistuin siis hostellin jarjestamalle walking tourille, jossa kaveltiin 5 tuntia ympari Sydneyn keskustaa. Meita oli varmaan n. 20 hengen joukko, ja kierreltiin ja katseltiin Opera houset ja Harbour Bridget. Sydney on kylla ihanan tuntuinen kaupunki, puistoja, pilvenpiirtajia, merta, ihan kaikkea. Ilma on ollut lammin, joskin pilvinen. Oon ehka jo vahan ruskettunut. Tourilla tuli juteltua ihmisten kanssa, ja olin tosi tyytyvainen et lahdin, aamulla sikahuonosti nukutun yon jalkeen kun viela vahan mietin. Tutustuin hollantilaiseen Nickyyn, ja hanen seka veljensa etta yhden skotlantilaisen tyton kanssa lahdetaan huomenaamulla Blue Mountainsille. Siella kuulemma voi nahda villi-kenguruja!! Tosi kivaa. Tourin jalkeen hostelli tarjosi ilmaiset oluet, ja sen jalkeen juotiin Nickyn kanssa alakerran baarissa viela yhdet. Ja sovittiin, etta tunnin paasta nahdaan siella viela drinksujen merkeissa. Now we're talking siis!
Hostelli on periaattessa kiva kaikkine mukavuuksineen, mutta itse pidan enemman pienemmista paikoista, en niin supermegatrendikkaista paikoista, juu nou. Tytskyt piippailee vessassa tukkaansa monta tuntia ja pakkelit kiristaa naamoja. :) No siis aaripaistettyna (onkohan se sana edes...), ei kaikki tietenkaan sellaisia ole. Paljon on toki kaikennakoista reissaajaa, kuka on pitkaan, kuka vaan hetken, kuka hakee toita ja kuka mitakin. Alan pikkuhiljaa paaseen fiilikseen, ja kylla tanaan piti hetken aikaa Opera housen portailla lounastaessa pariin kertaankin miettia, etta hetkinen, taallako nyt oikeesti ollaan!
Ostin sunnuntaiksi bussilipun Canberraan, ja odotan kovasti Annan ja Miken nakemista! Tanne paasen kuitenkin takaisin koska vaan tan reissun aikana. Ja Arille tiedoksi, etta kiipeaminen Harbour Bridgelle ja sen kaveleminen paasta paahan maksaa 200 AUD. Se naytti kylla hurjan makeelta, etta vois miettia josko siihen panostaisi sitten paasiaisena.
On ollut kiva lukea kaikkien viesteja ja myotaelamista kadonneen rinkan kanssa. Oikeat sanat oikeaan kohtaan kylla antaa lisatsemppia. Mutta nyt siis olen loytanyt mun matkakaverin, joten tasta eteenpain toivottavasti matka on pelkkaa aurinkoa! :)
- comments