Profile
Blog
Photos
Videos
Pieni paratiisisaari, joka tarjoaa sukellusta, snorklausta ja pyöräilyä myös villiä yöelämää. Ajateltiin lähteä käymään tällä kehutulla paratiisisaarella, joka on vain reilun tunnin ajomatkan ja tunnin venematkan päässä Balin legianista. Matka taittui nopeasti maisemia ihailtaessa ja fast boatin kannella ottaen aurinkoa ja delfiinejä bongaillen. Saavuttiin Gilin satamaan ja heti laivasta poistuessa tulimme huteria tikapuita pitkin alas veneestä ja astuimme turkoosin siniseen veteen ja valkoiselle hiekalle. Saarella ei ollut yhtäkään moottoriajoneuvoa veneiden lisäksi. Kaikki kulkivat kävellen, pyörillä tai hevoskärryillä. Ihana rauhallinen tunnelma vallitsi koko saarella.
Majoituimme Lumbung cottage nimisessä paikassa. Soma piha, jossa oli uima allas ja noin kymmenisen mökkiä. Aamupala kuului hintaan ja joka aamu sai valita missä muodossa halusi kanamunaa tai banana pancakea. Alueella oli niin rento meininki ja henkilökunta oli aina auttamassa. Ihan huippu paikka! Ensimmäinen päivä käytiin uimassa, syömässä ja kattelemassa paikkoja. Saaren ympärillä on monia koralliriuttoja, joista huuhtoutui rantaan paljon koralleja. Aurinko paistoi +38c lähes joka päivä ja muutama pieni sadekuuro yllätti iltasin.
Toisen päivän ohjelmaan oltiin varattu yhteinen harjoitus sukellus. Ensimmäinen harjoitus altaalla ja toinen meressä Shark point nimisen koralliriutan luona. Alkuun jännitti hiukan, kun viimekerrasta oli jo yli vuosi ja Jussilla ensimmäinen kerta meressä Vesi oli puhdasta ja näkyvyys oli todella hyvä. Meressä bongailtiin isoja vesikilpikonnia ja yksi hai. Aika hurjaa! Myös värikkäitä kaloja uiskenteli ympäriinsä ja koralliriutta oli upea kaikkine väreineen. Sukellus oli niin huikea, että päätettiin hommata myös Jussille PADin Open water- sukelluskortti. Samalla otin itselleni jatkokurssin eli Advanced- kurssin, johon kuului viisi erikoissukellusta.
Seuraavana päivänä aloitettiin aikasella herätyksellä. Jussi altaalla treenaamassa ja itse lähdin riutoille ohjaajan ja muutaman oppilaan kanssa. Ensimmäinen sukellus oli tasapainon hallintaa veden alla. Jalat ristissä oli pysyttävä koko ajan samalla tasolla paikallaan hengityksen avulla. Sama 5kg lisäpainolla ja ilman. Myös muutama harjoitus tikkusuorana, mutta väärinpäin, eli jalat osoittivat vedenpinnalle ja pää osoitti hiekkapohjaa. Harjotukset meni tosi hyvin ja oli helppo fiilistellä sukellusta. Toiseen sukellukseen kuului suunnistusta, jossa sain olla Aussipoitsun parina. Oltiin ihan huipputiimi ja suunnistettiin lähes joka kerta oikein. Nauroin veden alla niin paljon aussipojan ja ohjaajan pelleilyille, että happi loppu taas vaihteeksi kesken :D Päivän viiminen sukellus oli todella erikoinen, nimittäin yösukellus.Yösukellus jännitti hurjasti, koska lähdimme matkaan pilkkopimeellä ja ainot valonlähde oli pieni taskulamppu. Hypättyämme veteen menetin täysin suuntavaistoni, en edes tajunnut miten päin olin vedessä. Kaikki oli mustaa ja pimeää, hengitin vain heikosti regulaattorin läpi jännittyneenä. Hetken jälkeen alkoi vasta tajuta, missä muut sukeltajat menivät ja miten päin olimme. Tunne oli oikeasti todella hurja! Sukelsimme ison riutan vieressä ja yhtäkkiä vieressäni oli 1,5metrinen mureena, pikkasen säikähdin kun taskulampun valo osoitti suu ammollaan olevaan monsterimatoon. Bongasin myös muutaman pään kokosen ravun, jotka kanniskelivat riutan paloja ympäriinsä. Näyttivät niin hauskoilta! Päivän jälkeen oltiin niin väsyneitä, että paikallisen friteeratun snapperin jälkeen mentiin samantien nukkumaan.
Aamulla herättiin taas aikaste, jotta ehdittiin rauhassa syödä aamupala altaalla ja uida ennen sukelluksia. Jussilla oli vuorossa harjoituksia, normisukellus ja viimeisenä tentti. Itsellä oli muutama syväsukellus, toinen lyhyempi ja toinen pidempi. Lyhyellä kävimme 31,7metrissä ja uimme ison hain vierellä noin 10minuuttia. Pikkasen alkoi kädet tärisemään kun hai otti vähän vauhtia ja alkoi tulemaan kohti. Hai kääntyi kuitenkin sivuun muutaman metriä ennen ja lähdimme sitten jatkamaan matkaa. Taas oli muutama kilpikonna uiskentelemassa yläpuolella ja voitte vain kuvitella kuinka upealta näyttää, kun katselee pohjasta vedenpintaa ja yläpuolella ui mielettömän iso kilpikonna. Molemmat suorittivat sukellus kurssinsa kunnialla läpi ja todistukset odottelevat sitten suomessa, kun palaamme maailmanympärimatkaltamme. Kävimme kurssin läpäisemisen kunniaksi katsomassa hiukan iltaelämää. Meno on aika hurjaa ja ihmiset kerääntyvät aina tiettynä päivänä tiettyyn baariin riippuen teemasta. Tämän illan teema oli ladies night ja eilen oli vuorossa reggae night. Uupuneina sukelluksista lähdimme jo hyvissä ajoissa takaisin hotelillle, jotta pääsisimme aamulla ylös sängystä ja pyöräilemään saaren ympäri.
Söimme aamiaisen altaalla, vuokrasimme pyörät ja lähdimme matkaan. Tiet on Gilillä aika reikäsiä ja huonossa kunnossa, mutta sehän teki pyöräilystä vielä jännempää. Osa matkasta oli löysää hiekkaa, jossa piti talutella pyörää, mutta suurin pätkä tiestä oli ihan pyöräiltävää. Pysähdyimme katsomaan kauniita maisemia, luxus hotelleja ja väistelimme kilejä, joita tuli muutaman kerran vastaan iso lauma. Saari oli kaunis ja pieni, mutta yksi asia jäi harmittamaan. Ne saaren osat, jotka eivät olleet kenenkään alueella tai omistuksessa olivat todella sotkuisia. Rantaan oli huuhtoutunut roskia ja kymmeniä flip flopeja. Harmillinen näky, mutta toivottavasti saadaan kerättyä pois jossain vaiheessa. Onneksi kuitenkin suurin osa saaresta on puhdas ja todella kaunis. Pyöräily saaren ympäri kesti alle tunnin, jonka jälkeen haimme tavaramme hotellilta ja menimme odottamaan fast boatia satamaan.
Vene oli noin tunnin myöhässä lähdöstä, mutta onneksi meillä ei ollut minnekkään kiire. Vaikka eilen oli käynyt pieni kämmi aikataulujen suhteen. Olimme koko ajan lähdössä lentokentälle vasta huomenna ja eilen illalla tarkistimme vahingossa lennon aikataulua ja se olikin lähdössä tänään, onneksi vasta illalla. Sydänkin taisi lyödä muutaman kerran extraa, kun katsoimme päivämääriä. :D Vene lähti ajamaan hurjaa vauhtia satamasta kohti Balia noin 50 henkeä kyydissä. Menimme kannelle istumaan, kun sisällä oli viimeksi niin kuuma. Merenkäynti voimistui koko ajan ja pian huomasimmekin olevamme keskellä myrskyä. Aallot olivat yli kaksi metrisiä, eikä kuski hidastanut kertaakaan. Veneemme ajoi hurjaa vauhtia isoja aaltoja päin ja koko vene teki ilmalentoja aaltojen yli. Kiljuin pelosta kannella puristaen samalla toisella kädellä pelastusveneen köydestä ja toisella kädellä veneen kaiteesta kiinni rystyset valkoisena. Olin kauhusta kankea, kun katsoin edessäpäin olevia aaltoja. Kaikki kastuivat läpimäriksi ja mielessäni pyöri vain Titanicin loppuosa. Jussi makasi merisairaana vieressäni veneen "hyppiessä" aaltojen yli. Yleensä olen aikamoinen hurjapää, mutta nyt voin sanoa että hiukan pelotti. Päästiin kuitenkin perille, suurin osa merisairaana tai kauhusta kankeana.
Ajelimme Balille reilu tunnin ja vietimme päivämme Kuta beachilla. Todella pitkä hiekkaranta surffiaaltoineen ja surffareineen. Katsoimme auringonlaskua rannalla, kunnes jouduimme lähtemään lentokentälle bluebird taxilla, joka on muuten Balin paras, edullisin ja rehellisin taxiyhtiö. Gilin TOP 3: 1. Shark point- sukelluskohde 2. Saaren rannat 3. Iltaelämä Ja päivän musavalinta Coldplay- Paradise
- comments