Profile
Blog
Photos
Videos
Hej hej nu skriver vi äntligen igen, trådlöst internet på hostelen i Australien är tydligen inte lika vanligt som i Asien men nu sitter vi på en liten restaurang i Byron Bay.
Sist vi skrev så satt vi och väntade på flyget som skulle ta oss till Brisbane över natten och sedan dess så har det hänt en hel del.
Dag 1 Brisbane, vi kom fram tidigt på morgonen och tog tåget in till stan tyvärr visste vi inte riktigt vart vårt hostel låg så vi råkade hoppa av en station för sent, men vi är ju vana vid att gå fast kanske inte med 20kg på ryggen och dåligt med sömn så lite gnälliga var vi kanske ändå. Kastade in våra betong suggor till väskor och började vandra runt i staden, det var väldigt fint men litet och kändes som hemma.
Dag 2 Australien Zoo, Upp tidigt och checkade ut sen tog vi tåget till Australian Zoo (Home of the Crocodile Hunter, Steve Irwin), Kom fram precis när dom öppnat och började kolla på djuren. Vi fick under dagen se bla Krokodiler, ödlor, ormar, dingos, jätte sköldpaddor, elefanter, kängrusar, koalor och WOMBATS!! Som var super söta. Vi fick även mata elefanterna och kela med koalor och kängrusar. Man fick gå in i hagen bland kängrusarna och koalorna. Sen var det också en show där dom matade krokodiler och visade en massa andra djur. Sen fick vi skynda till tåget då dom råkat säga lite fel tid till oss men vi hann ändå, sen åkte vi tillbaka för att hämta väskorna och sen på igen för att åka till Surfers Paradise. På vägen dit så fick vi tag i Robin & Nils som bor här nere för tillfället och dom tipsade om hostel i Surfers och även att vi skulle träffas dagen efter.
Dag 3 Surfers Paradise, Startade med en skön sovmorgon och en god frukost i väntan på Robin & Nils. När dom väl kom så undrade vi hur fan dom kunde bo i detta kalla land, det är ju bara 25 grader här, vi e ju vana vid 35. Men men det var sjukt roligt att träffa dom och höra om deras äventyr, dom visade oss runt och sen gick vi och bowlade, as kul och Emelie vann sista rundan(erhm eftersom Robin & Nils total psykade Tommie på sista Slaget). Sen gick dagen till Öl och biljard för att sedan gå ut och röja på stan. Där vi avslutade med ett dopp i havet vid fyra på natten och ett kundvagns rally hem.
Dag 4 Wet´n Wild, Upp tidigt igen, knappt fem timmars bakfyllesömn och bussen bort till Wet´n Wild som är Australiens största vatten park. Vädret var kanske inte det bästa men med de så var det ju mindre köer.Kan ju säga så mycket som så att bakfyllan och tröttheten försvann så fort vi hoppade på en vattenkana och vi sprang igenom hela parken och åkte allt, sjukt kul hade vi hela dagen och på eftermiddagen trodde vi att vi skulle däcka när som helst så slut vi var när vi tog bussen där ifrån. Tillbaka på hostelet sen så var det dags för att skiljas från vara lekkamrater då dom skulle tillbaka till staden där dom sökt jobb och vi fick tillbringa kvällen till att tvätta och laga mat för första gången på en månad. Vilket inte var roligt.
Och nu dag 5 så har vi tagit bussen vidare till Byron Bay där vi sitter nu och ska ut å leta efter nytt boende, hejs svejs
- comments