Profile
Blog
Photos
Videos
Kia Ora!
Franz Josephiin paastiin ja saatiin loistava mokki! Lamminta, luksusta, telkkari ja sauna varauksesta :) Jaatikkoretki varattiin samalla kuin asuminenkin, joten seuraavana aamuna oli lahto Jaatikkoretkelle. 8h kavely jaatikolla, kyyti sinne ja takaisin ja kuumat altaat illalla kuului kaikki pakettiin. Taas meilla kavi tuuri kun koko paivan paistoi aurinko! Hirvea munkki ollu muutamalla viime retkella kun ilmat on suosinu meita. Jaatikolla saatiin paljon kuvia ja tosi makee kokemus oli. Oli jaaluolia ja kaikkee :) Jaapikeissa meni hetki opetellessa mutta kavely oli melko samanlaista kuin lumikengilla, joten nopeasti paasi vauhtiin. Retken jalkeen suoraan kuumiin altaisiin makaamaan! Rasitukseltaan ei ollut kuitenkaan yhtaan niin raskas kuin edellinen Alpine Crossing mutta hieman se kuitenkin painoi seuraavana aamuna.
Nyt oli vuorossa sellainen paiva jolle ei suunniteltu yhtaan mitaan. Aamu loysasti, netissa muutamia juttuja, kylalla kiertelya ja illalla sauna varattu. Teki hyvaa molemmille tallainen rauhallinen paiva :) Sauna oli kylla erilainen kokemus kuin mihin on tottunut :) Pitaa opettaa takalaisille etta saunomiseen kuuluu oleellisena osana myos vilvoittelu. Taalla sita ei osata kun kaikki tilat siihen puuttuu. Sauna oli siis pelkka koppi, suomalainen tosin suomalaisella kiukaalla, mutta siihen se jai. Vaatteet otit pois ukona asfaltilla ja samoin suihku oli ulkona kopin seinassa. Muutamat loylyt otettiin ja toimi tarkoitukseen, mutta hieman jai vajaaksi mita oli ajatellut :) ei haittaa.
Seuraavana paivana olikin sitten pieni kiirus lahtea luovuttamaan auto Christchurchiin. Matkaa sinne noin 5-7 tuntia. Vetta tuli kuin esterin perseesta koko paiva, mika ei helpottanut ajamista pienilla vuoristoteilla. Nahtiin kylla maisemia mutta auringossa ovat varmasti viela hienompia. Postitettiin matkalla paketit kotiin, joissa ylimaaraisia talvivaatteita ja tuliaisia. Tavivaatteitahan ei kohta enaan tarvita kun Fiji:n lampo odottaa. Oma paketti painoi 6,5 kiloo ja Hennan 4,5 kg. Siihen upposi muutama euro mutta mielummin lahetan kotiin kuin kannan ret**** kia mukana kokoajan. Christchurchiin ehdittiin hyvissa ajoin ja luovutettiin auto pois! Jesh! Toijjota jai taas sinne ja kilometreja meidan matkalle taalla kertyi 2737 kilometria. Kun lasketaan Australia ja tama yhteen niin viime kuukausien aikana on tullu ajettua yhteensa 6449 kilometria. Henna toimi kartturina ja allekirjottanut taisi ajaa kokoajan. Hyva tyonjako :)
Asuminen hankittiin lahelta lentokenttaa, jotta siirtyminen Aucklandin lennolle klo. 5 aamulla olisi helppoa. Mutta yksi kokonainen paiva ehdittiin kuitenkin Christchurchissa kierrella. Kaupunki on osittain todella huonossa kunnossa helmikuun maanjaristyksen jaljilta. Business District on suljettu kokonaan aidoilla ja poliisien voimin. Romahtaneita rakennuksia on siella taalla ja korjauksia sitakin enemman. Nakemisen arvoinen asia vaikka perinteiset nahtavyydet olivat kaikki suljettu. Pysahdyttiin myos matkatoimistoon ja tehtiin muutamia varauksia Fiji:lle. Ensimmaisen viikon asumiset, siirtymiset ja ruokailut on paketissa siella. Asiat hoituu niilla saarilla hieman erityylilla kuin Aasiassa. Sitten hotellille ja rauhoittumaan.
Aamulla heratys klo. 4:00 aamulla ja 5:30 kentalle. Lento peruttu. Chilen tulivuoren purkauksen tuhkat pitaa Jetstarin koneet maassa. Siina mietiskellaan, etta mitas nyt kun huomenna olis lento Aucklandista. Luotetaanko, etta koneet lentaa iltapaivalla tai huomen aamulla. Ei. Air New Zealand lentaa viela, niin ostetaan uudet liput ja Jetstar saa palauttaa rahat. Nain tehtiin ja iltapaivalla paastiin lentamaan Aucklandiin. Nyt ollaan taalla Aucklandissa ja jannitetaan, etta lahteeko meidan lento Fijille. Lentoja on peruuntunut paivan mittaan, jotka sattuu tuhkan tielle. Mutta meilla on pieni toivo, etta lento lahtee kun me mennaan eri suuntaan. Uutisissa pyorii koko ajan kuinka tuhka levii koko maahan. Muutama tuntia on lahtoon aikaa, joten katsotaan miten kay... :) Ehka kirjoitellaan lisaa taalta tai sitten uusista Fijin maisemista missa odottaa +30, turkoosivesi, hiekkarannat, snorklaus ja sukellus :)
-A-
- comments