Profile
Blog
Photos
Videos
Mumbai (Indien)
Vi tog videre fra Goa til Indiens metropol, Mumbai. Vi forventede at opleve storbylivet praeget af indiske saavel som internationale kulturstroeminger - saaledes blev det ikke! Istedet boede vi i et privat hje lidt udenfor Mumbai, hos en stenrig inder: mr Lobo. Vi blev vist rundt i byen samt hos dennes familie. Vi levede i sus og dus i et par dage inden vi drog videre til Rajasthan
Rajasthan
(Udaipur)
... ogsaa kendt som Lake City!
Vi ankom kl tidligt om morgenen, og besluttede at tage en dags sigthseeing inden vi igen skulle videre til Jaselmer. Vi hyrede en gammel raev af en taxachauffoer for en hel dag! Lake city er taget ud af ens fantasi om hvordan en romantisk og mystisk mellemoestlige hovedstad ville have set ud for hundre aar tilbage. Midt i en dal omringet af bjerge ligger Udaipur, med hvide huse med flade tage, glinsende i solens straaler. De mange soer der omgiver byen, herfra navnet giver rig mulighed for groen vetegation rundt i byen, hvor alle nyder soendag i en af byens mange haver og parker. Ubegribelige flotte slotte, taarne og moskeer pryder den tidligere kongeby.
Rajasthan
Jaselmer
Vi ankom til Jaselmer, ogsaa kaldet Golden City grundet byens byggemateriale sandsten! Vi saa det smukke fort kun bygget af sandsten, som var det eneste vores guide kunne fortaelle os, i den time turen tog.
Senere hen paa eftermiddagen, tog vi paa kameltur. Vi var en gruppe paa seks som blev koert 60km ud i oerken, hvor vores kameler ventede! vi red indtil aften tid hvor vi saa solnedgangen i oerken, smukt syn! Ved aften tid lavede vores guide Deliah mad til os, hvilket smagte overraskende godt! han fortalte hvordan det var at bo i oerken, og om sit miserable liv. Han fortalte, at han havde sparret op til en kamel hele sit liv, saa han kunne blive selvstaendig, og ikke vaere underlagt sin nuvaerende chefs tyrani og daarlige loeninger! Da det endelig var lykkes for den arme Deliah at koebe en kamel, samt give sin chef fingeren og erklare sig selv for selvstaendig, var kamelen desvaerre doed efter kun to maaneder. Deliah maatte ydmygende tigge sin tidligere chef om tilgivelse og en genansaettelse!
Dagen efter laerte Deliah os, hvordan man faar en kamel til at galopere og andre seje tricks. Vi red med fuld fart gennem oerkenen indtil vi moedte en sigoejnerlejer hvor Simon dansede med en flok sigoejnere! Vi blev hentede af en jeep og koert tilbage til Jaselmer!
Agra
Taj Mahal er flot
Delhi
Delhi er nederen
Nepal
Kathmandu er en virkelig fed by! Masser liv og glade dage! Tuborg og Carlsberg er tilgenenlige paa alle bar og diskoteker til ingen penge! Vi har set en masse templer og gamle bygninger! koebt trekking udstyr! Booket et 10 dages klosterophold hos nogle buddhistiske munke, hvor vi skal laere at meditere og om selve buddhismen! Kathmandus natteliv er virkelig godt og billigt :)
Vi hr det SAA fedt maaaaaayn !
Venligst
SM-adventures
- comments
Britt Hej SM Det lyder super skønt. Ser frem til næste beskrivelse. Knus