Profile
Blog
Photos
Videos
Dag 6 Kochi och vidare till Male - Julafton
Vi gick upp vid 02:00 och tog en taxi till flygplatsen, priset för taxin ingick i rumspriset. Det var noggrann kontroll vid incheckningen; alla hotellbokningar skulle visas upp samt att dom frågade om vi hade usd med oss. Pass och boardingkort visades upp ett otal gånger innan vi kom förbi säkerhetskontrollen.
Framme i Male tog vi ut lite mer pengar i lokal valuta för att säkra tillgången på resten av resan. Vi åkte till Viligiili jetty för att köpa biljetter till färjan dagen efter. Kvinnan i luckan sa då att färjan går först i övermorgon, hade varit en missräkning, men Isabella stog på sig och då var det någon annan som rättade hon bakom disken och färjan skulle gå enligt plan. Men vi kunde inte köpa biljetter förrän på morgonen.
Efter incheckning på Club blu så gick vi för att äta. Fick tips av killen på hotellet var vi kunde äta lokal mat, blev ett ställe som hette Oak Shade Café. Det blev Mas Huni - mashed tuna mixed with coconut, chili, and onion and served for breakfast with roshi (chapati) och en vego nudlar. Överraskande gott.
Sedan blev det stranden i gassande sol, solglasögon ett måste då sanden reflekterade så mycket ljus så att det nästan inte gick att titta. Vattnet var underbart turkos och helt ljummet. Visst det var ganska mycket plast men det var trots allt nästa mitt i en stad- men på sikt behöver dom organisera mer städning.
Vi var ganska nöjda med stranden vid lunchtid. Tillbaka på hotellet så vilade Isabella och Emanuel medan Mattias åkte med Jamal, killen från Bangladesh på hotellet, till flygplatsen för att möta upp tjejerna. Lite försenade kom dom till slut ut genom kontrollerna och Jamal fixade en Uber tillbaka till hotellet. Tjejerna var trötta och hungriga så vi slappade en stund och gick sedan och åt thaimat. Blev en tidig kväll då dagen efter var en ny resdag mot Maamingili.
- comments
Sara Är så spännande att följa er resa med bilder och text! Tack!