Profile
Blog
Photos
Videos
Fraser Island var vores naeste tur vi skulle paa. Det var en tre dag og 20 naetters tur, hvor vi koerte rundt i 4 hjulstraekkere, og sov i en telt lejer om natten. Vi var 4 biler, med 6-7 personer inklusiv guiden. En fyr jeg vil gaette paa var omkring de 40, var super afslappet og vidste alt om oeen. Fraser er en stor sand oe, som er opstaaet lasngs kysten ved Hervey Bay. Det er den eneste sandoe i verden, som man kender til, hvor der paa mystisk vis kan vokse regnskov. Oeen er desude kendt for dens utrolig flotte natur og dens store maengde af vilde dingoer.
Vibe, Matilde og jeg kom i en bil med to sveske drenge, en italiensk dreng, og en engelsk dreng. Man skulle vaere 21 aar for at koere, saa af os piger var jeg den eneste der maatte. Men da hele oeen er lavet af sand, og tit ret loest sand, plus man tit skulle koere nogle ret bumby steder (sangen bumbyride blev synget en del i vores bil :p) og der ud over var rattet jo lige i hoejre side, valgte jeg ikke at koere. Heldigvis var de to svenskere super til det. Olov havde lidt problemer med gearet i starten, og da jeg havde faaet pladsen ved siden af rattet, eller jeg sad naermest oven i geatstangen, hjalp jeg lidt det. Jeg holdte ogsaa rattet et par gange, naar han lige skulle ordne noget anden, saa har naesten koert 4WD i Australien med rattet i dn forkerte side hehe.. :)
Vi koerte i det loese sand gennem regnskoven, koerte paa de smukke strande, og saa flotte soeer, vilde dingoer og en enkelt kaenguro, som gudien ellers kun havde set to af hele sin tid som guide. Dingoerne ligner lidt en ulv eller en hund, men er roedbrune. Man skal have respekt for dem, som man ville have respekt for en vild ulv. De er ikke rigtig bange for mennesker, da de er blevet saa van til dem, og kan godt finde paa at angribe, hvis man takler dem forkert. Den foerste nat laa jeg og lyttede til deres hylen i flere timer, foer jeg kunne sove. Vi tre piger fik os en stor forskreakelse, da et af hylene pludselig var ret hoeje, og dingoen maa have vaeret lige uden foran teltet. Det var ikke helt rart, for selvom de sjealendt goer det, kan de godt komme ind i teltene. Der skete dog ingen ting, og resten af natten gik fint. Om morgnen luskede dingoerne lidt rundt i udkandten er vores lejer, men holdte sig ellers mest paa stranden. Om natte kom de mest frem, og saa skal man ikke gaa alene rundt. Vi overlevede dog baade digoer, de giftige edderkopper, og de 7 giftigst slanger i verden, som alle bor paa oeen. Vi havde heller ingen uheld med bilerne, trods de vile ruter, og at en af bilerne mistede et hjul. Det var en fantastik tur med den flotteste natur og soedeste mennesker!
- comments