Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er der kommet styr paa tingene igen. Farmand overfoerte lgie nogle penge til mig via western unoi. Nu mangler solen bare at komme frem saa jeg kan komme paa stranden og s noget krystalblaat vand. hehe. hoerer en masse om demonstrationerne i Bangkok men der er ingen uroligheder her i phuket hvor jeg er. Men jeg har moedt rigtig mange der ikke kna komme hjem pga.det. I aviserne ser det ud til at uromagerne vaebner sig til kamp, men samtidig bliver flere og fler thaier utilfredse og sure paa demonstranterne fordi lukningen af lufthavnen faar mange turister til at aflyse deres rejse. desuden er det rigtig rigtig dyrt at luke saadan en stor lufthavn ned og skulle finde logi til alle passagerer. og i sidste endne er det thaierne der skal betale for det. Saa haaber snart der kommer en loesning forhaabentligt en fredlig en.
Lige nu er jeg i Phuket owm hvor der en ca ingting andet en bygninger. saa i morgen hvis vejret da er godt tager jeg til en naerliggende strand bare for en dag. i overmorgen tager jeg til patong for at blive i et par dage og forhaabentligt finde nogen at foelges med til phi phi da det er rigtig rigtig dyrt at bo der. Faktisk er Thailand moeghamrende dyrt i forhold til alle de andre steder jeg har vaeret det er helt sindsygt. hotel koster min 300 b hvilket er 50 kr/ det er mange penge ud af et budget paa 150 kr om dagen. desuden er dykning, endagsture o.lig. ogsaa dyrt. ca. 2000 B for en endagsturf.eks. enten trekking eller baadtur. Men hva fanden jeg har jo pengene til det..
Og saa har jeg lige bestilt en flybillet. Jeg er absolut ikk fardig med at rejse. tage til Thailnad igen d. 26 januar. Der er jeg i i mdr. saa tager jeg et fly til filippinerne er der i tre uger hvorefter jeg tager til australien hvor jeg er i 2 mdr. jubii hvor jeg glaeder mig rigtig meget. hehe. Det var vist det herfra. har koebt en mobil saa jeg kan modtage sms'er jeg lover ikk at jeg skriver tilbage. men det koster jo ikke noget at modtage. hehe
- comments