Profile
Blog
Photos
Videos
Naa er vi endelig i TOKYO! ..og det er bra :)
Naar vi sier endelig, saa mener vi det. Vi reiste i 36 timer uten sovn for aa komme hit. 12 av de ble tilbragt paa flyplassen i bangkok, resten var paa baater, busser, i taxier, undergrundsbaner og fly. (Ikke at vi klager eller noe..)
Hotellet vaart ligger veldig sentralt, vest for shinjukustasjonen (som er verdens nest storste naar det gjelder hvor mange mennesker som er innom daglig). Rommet vaart saa relatvt normalt ut (kjempebra standard etter hva vi er vant til naa). Det skulle vise seg aa vaere helt feil. Toalettet vaart har flere knapper enn fjernkontrollen hjemme! Man kan spyle seg baade foran og bak med ulik styrke og temperatur, faa lyden av rennende vann for aa komme i gang, litt behagelig bakgrunnsmusikk, og oppvarmet sete. Vi har faatt kimonoer med skinnsandaler til, og all den teen vi maatte onske. Sengen var har perfekt storrelse for en gjennomsnittlig 12-aaring.
Tokyo er helt utrolig spennende by. En ting vi la merke til med en gang, er at gatene her er helt fri fra soppel, og at alle venter paa gronn mann naar de skal krysse gaten. Alle menneskene her gaar i dress eller ultratrendy streetfashion. Ingen ser pjuskete ut, og alt er gjennomfort. Overalt ser vi mennesker med munnbind. Er det noen som vet hvorfor? Er det for aa beskytte seg mot forurensning, eller er det en ny fugleinfluensaepedemi vi ikke vet om ute aa gaar? Katarina tror det er fordi de biter, men jeg (Tone) er ikke helt overbevist.
Den forste dagen vi kom hit gjorde vi egentlig ikke saa mye annet enn aa finne hotellet, spise og hoppe rett til sengs. Der ble vi i 17 timer. Da vaskedamene vekket oss, bestemte vi oss for aa utforske shinjuku, som er en av de travleste omraadene i tokyo. Overalt er det spillearkader der forretningsmenn spiller litt pacman i lunsjpausene sine, og unge gutter prover aa vinne rosa monsterbamser til sine utkaarede. Vi har forstaatt at det er toppen av romantikk i dette omraadet. Vi sjekket ut butikkene, kjopte oss en lue hver (det er mellom 3 og 10 grader her), og spiste en prima sushimiddag fra rullebaand til ca 25 kroner.
I gaar spiste vi frokost paa toppen av en skyskraper. Det var litt svimlende, men utrolig flott. Deretter dro vi til Harajuku, et omraade som er kjent for shopping for spesielt interesserte, og tokyos ekstreme gatemote. Det var et syn dere burde faa med dere, men desverre ville de ikke bli tatt bilde av. Noen snikfotografier har vi imidlertid faatt, saa de kommer ut snart. Vi spiste enda et sushimaaltid, og saa var planen aa dra til Tokyo tower, for aa se paa utsikten. Den planen maatte vi utsette, fordi et eldre, japansk ektepar inviterte oss hjem til dem. De var veldig interesserte i oss da vi spiste sushi ved siden av dem (Vi er saa vidt vi har sett de eneste blonde i japan). Vi vet vi ikke skal bli med fremmede hjem, men de saa jo saa snille ut. Vi ble servert vin og sote japanske kaker laget av bonnepasta (ikke prov dem), mens vi saa paa kunstboker, kart og bilder fra mannens forretningsreiser ( 40 % av bildene var av superseriose japanske menn i dress som sang karaoke. Karaoke er MEGET populaert her). Vi tok noen bilder av de sote menneskene, og dro hjem for aa drikke gratis te.
I dag har vi vaert i nerdedistriktet (Akihabara). Det er mekka for nerder, med alt innenfor elektronikk, teknologi og manga/anime (japanske tegneseriefigurer). Vi dro paa et animemuseum, og tittet paa fremtidens glorete mobiler. Deretter dro vi til tokyotower. Bildet over er utsikten fra taarnet. :) Naa har vi kommet oss hjem, og funnet ut av at vi har feilberegnet valutaen, saa de neste dagene blir vi nok inne og slurper nudler og drikker gratis te i vaare gratis kimonoer.
(Naa maa dere ikke svare alle paa en gang da!)
- comments