Profile
Blog
Photos
Videos
Vi tog in på den slednaste campingen i Europa efter att inte hittat boende någonstans. Vi som hoppats på att inte använda tältet mer fick än en gång vakna 10 gånger per natt av att de va så obekvämt :) frullen blev baguette men en lite lyxigare variant idag , med nuttella :) de bästa med frukosten var juicen , magisk :) när vi slagit ihop tältet som håller på att trilla ihop ( yes!!) trampade vi vidare söderut, då händer de sjukaste, Krille ler och tänderna e tillbaka :) idag bjöd Fredde på styrfylle :) läsa karta och cykla funkar sådär samtidigt men ingen större olycka hände. När vi cyklat igen en mysig by (tournon sur rhone) så verkar se vara slut på semester tider i france för kön på vägarna va sjuk . Så idag var vi glada vi cyklade :) fredriks kedja låste sig mitt i rusningstrafiken och de blev lite meck idag igen :). Lunchen bjöd på Buffalo grill som var lite amerikanskt kött ställe typ :) godis va de :) dagen bjöd på 9,9 mil på 5 h inget rekord men bra tempo hela dagen :) vi tog en tur i valence med fin utsikt över massa berg och de gamla stucket på byggnader som håller på att trilla ihop , fint som tusan :) efter 3 timmars pump blev de sjukaste värmen och vattnet i flaskorna va mycket varmt och gott :) så till slut gav vi upp för dagen i La coucourde :) käkade lite gutt och sen gick vi en runda i byn längst rhone. Idag blev Krille inte av med något, 2 timmar kvar av dagen dock :) längs vägarna sjungs de friskt. Många franssoser kollar fram från fönster och liknande med ett stort smile på läpparna när min och krilles vackra stämmor brölar loss i byarna :) allt från brittan till Ledin. Igår glömde ja skriva att vår kartläsare gav oss lite action. Då han tyckte den vägen ut ur lyon var lysande som vi svängde av på kände ja direkt att någon var fel med stället :) helt riktigt rullade vi in i ett trailerpark/ crackområde och man kände direkt stämningen va annorlunda så om vi hade bra medelhastighet innan ökade den där ganska mycket :) efter några minuters terror kom vi ut ur området med däcken kvar och hur glada som helst :) vi kom även fram till att varje gång Krille losat något var jag inblandad på ett eller annat sätt i de bidragande faktorerna till händelserna :) stolen glömdes för jag frågade Krille om Vi skulle cykla vidare idag , detta stressar då Krille :) mobilen, ska han vänta på mig när jag kör toabesök när olyckan sker :) vurpan, då letar han postlåda till mitt brev :) så lite kanske jag är inblandad :)
5/8
Klimatet börjar ändras ganska mycket nu. Allt e torrare och de börjar bli kvavare, hela vegetationen som var grön och go har byts ut mot torra snåriga buskar. Dock e här en del rose vinodlingar nu men dom ser oxå väldigt annorlunda ut mot längre norrut. Idag cyklade vi 12,9 mil och vid helt färdiga men nu när målet e så nära så går de mycket lättare att bara kötta:) ska bli skönt att inte ha ont i rumpan, ont i händerna, ont i hela kroppen :) idag har vi nått 199 mil på cykeln, jävligt nöjda e vi då detta aldrig funnits på våra kartor att vi skulle sitta på en cykel den här längden:). imorn når vi Medelhavet :) kommer vara en sjuk känsla att få havsbrisen mot sig i denna värme. Idag va de 38 grader och det är sådär att cykla i :) lunchen idag blev först efter sju mil då alla hålor e stängt och igenbomat. Förstår inte hur folk överlever i Frankrike då siestan e hela dagarna :) fast gillar deras 6 timmars arbetsdagar :) grodlår har vi letat hela dagen men tyvärr så imorn i montpellier ska vi fixa de :) idag klämde ja o kristallen 2 bigmac pommes och stor läsk, inte hundra mätt efter de :) och tung motvind och nedförbacke som man får trampa för livet e dödande .nu har vi kommit på den bästa gå ner i vikt metoden och ät vad du vill hur mycket du vill och se ut Som
oss :) minus skägg. Bara att cykla 6-7 timmar om dagen :) enkelt!!
6/8
Denna dagen va fantastisk :) de började med att vi nådde 2000 km sträcket imorse så de har vi firar 2 gånger idag :) de betyder att vår transport kostnad ligger på 1 SEK per km :) och billigare blir de för varje km vi kör mer :) efter 3 rätters firandet så såg vi vår första Barca skylt vilket kändes helt otroligt :) några mil till så kom vi fram till Medelhavet där vi skuttade i direkt :) ganska sjukt att vi tog cykeln till Medelhavet :) men för att komma dit cyklade vi igenom montpellier vilket var hur kaos som helst men de gick vi levande ut från :) hissen och dissen idag:)!!! Vet inte om jag tagit upp de innan med whats up With the BEERS???25 cl e inte ok :) hissen får bli Medelhavet , detta var exakt lika skönt dopp som vi tänkte oss :) tom lite skinny dipping french style :). Även 2000 km e med i hissen så klart, hur många kan säga dom cyklade så många km för sköj skull :) nu återstår bara ca 3-4 dagar på biken sen skiter vi i de :) sen blir de sangria och aldrig mer cykel!!
7/8
Idag råkade tältet smita! Den tog med sig alla liggunderlag, sovsäckar och stormkök :) helt plötsligt från ingenstans plaskar de till då hade tältet hoppat ner från en bro! Alla blev ganska knäckta av att nu behöva äta ute varje dag och sova i en skön säng på hotell :) ta gärna inte upp detta med oss när vi kommit hem då vi mår dåligt över detta :) för ny måste vi sova med AC och mjukt underlag och inte som i natt på ett myrbo med rötter i ryggen och ett cykeldäck som går halvägs in i tältet. :) dagens frulle innehöll en dreglande dingo och ett argt bi, de sist nämnda gav sig på "till allas förvåning" och stack till i fingret :) men lite huskur från husmor dämpades skriket kvickt. Då va de dingon kvar som bjöd oss på en slemig och drypande gunmmiboll som han tvunget skulle lägga bland våra baguetter :) hela stället vi bodde på osade trailerstucket och som vanligt passade vi in där med våra skäggiga huvud och ljuvliga doft från 3,5 veckors cyklande. Kvällen innan åt vi på snackbaren då en mamma kommer in med 2 barn tänder en joint rock and roll tobak och blåser på som de va de enda rätta. Även dagens lunch innefattade joint rökande då vi slog oss ner på en uteservering och 2 unga killar bestämmer sig för att tända på där, mindre uppskattat av oss så vi blåste vidare ut på landsvägen igen då vi hör små vislingar lite här och där i några km. De visar sig vara en massa prostituerade, unga som gamla med en massa bilar som stannar till höger och vänster, hemskt att se. Vet inte om de e lite laglöst här nere i södra delen mot Spanien. Med defenitivt en helt annan sida av Frankrike än man ser och hör om! Så klart får vi vår 5 punktering i närheten och drog in under en skuggig plats dit de kom en massa skumma gubbar och vände men lite snabb meckar skills av mikke så trodde vi de va klart men däcket hoppade ur igen. Jag säger själv att jag sa upp mig lite tidigare från meckansvaret i teamet då jag e lite trött på de, men grabbarna säger ja fick kicken men jag skriver bloggen så vi går på min version :) ikväll firar vi att de e 25 mil kvar till målet :) nu har vi firat något varje dag så varför sluta nu :) tja bloggen
- comments
Cesar Alltid lika roligt att läsa bloggen! Kämpa på grabbar! :)
Pia Schüler Vilken härlig resa ni har gjort, kul att få läsa den puss på er
daddy kom i gen pojkar. snart hemma !!
Släggan Fan va ni Cyllar boys.. Snart framme också kan tänka mig de känns riktigt GOOOOOOTT!! Fortsatt lycka till på slutet nu så hörs vi när ni e hemma igen..