Profile
Blog
Photos
Videos
One night in Bangkok...
" Bangkokista on helppo olla pitamatta. Mutta se joka vihaa Bangkokia, vihaa elamaa."
Khosan Road -kaaoskadulla vietettyjen paivien jalkeen jopa albino-aino hihkuu onnesta paasta hiekkarannalle aurinkoa ottamaan. Nuhjuisessa hotellihuoneessamme Aino on jo useaan kertaan nayttanyt mallia, kuinka han aikoo rentoutua X-asennossa maaten seuraavat paivat.
Kaaoskadulle on pakkautunut kaikki mahdollinen ja mahdoton. Ihmisten ja tavaroiden paljous pistaa paan pyoralle ja pinnan kirealle. Kaiken maailman kaupustelijat, kerjalaiset ja ennustajat roikkuvat hetken housunlahkeissa, mutta onneksi vain pienen hetkisen, silla metrin paassa vaani jo seuraava bisnesmies. Useimmassa tapauksessa nama innokkaat yksityisyrittajat ovat kuitenkin olleet ihan leppoisaa sakkia ja nou thanks on riittanyt paasemaan heista mainiosti eroon.
Pari ensimmaista paivaa BK.ssa meni kuumuuteen sopeutuessa eli ostoskeskuksissa shoppailessa :) Matkalaukut painoi tanne tullessa 15kiloa ja nyt 25kiloa. Ei huolta, me ollaan pysytty suunnilleen kuosissa vaikka Thaimaalainen ruoka onkin ollut edullista ja maistuvaa :P
Kun shoppailunhimo oli tyydytetty pysahdyttiin eilen miettimaan aamiaisella, etta mita mielenkiintoista taalla oikeastaan voisi (ruokamyrkytyksen lisaksi) nahda ja kokea: Ladyboyt ja heidan kabaree esitykset, Thai ruuan kokkauskurssi, Thaiboxing ottelut, Tuktuk kyyti, temppelit ja niiden sisalla potkottavat valtavat kullatut Budhat. Ja kuinkas sitten kavikaan. Kabareet esitykset olivat tosi kalliitta ja eilen nahtiin kadulla ihan ilmaiseksi yhden Shemalen pikku tanssiesitys. Kokkikurssi jai vain haaveeksi, koska kukaan ei halunnut meita sotkemaan keittiotaan ;) Eilen lahdettiin sitten tutustumaan thaiboxingin saloihin........Kavelimme jalkamme rakoille ja vain ja ainoastaan nahdaksemme etta nyrkkeilystadion oli kiinni. Neuvottelimme hetken TukTuk kuskien kanssa toiselle stadionille menosta, mutta miehilla ei ollut meita parempaa tietoa matsien ajankohdista. Tasta lannistuneina paatimme uhmata kohtaloamme ja hypata ensimmaista kertaa TukTukin kyytiin! Meno oli niin hurjaa kuin se vaan voi olla 10 miljoonan ihmisen suurkaupungissa, jossa liikenne on kaoottista. Puristettiin silmat kiinni ja antauduttiin vauhdin huumaan X)
Tama paiva vierahti katsellen eri asennoissa poseeraavaa budhaa. Temppeleita on kaupunki pullollaan, mutta yhden nahtyaan voi sanoa nahneensa ne kaikki...... Ehka 35 asteen kuumuus ja porottava aurinko lannisti meidan intoa temppeli kulttuuria kohtaan. Ihan mukavia paikkoja varmaan -sadesaalla =P
Kolmen tunnin kuluttua hypataan bussiin ja suunnataan etelaa kohden! Aamutuimaan on edessa viela lauttamatka -jonka jenni viettaa kannella valmiina haaksirikkoutumaan. Aamupaivalla olisi tarkoitus rantautua Koh Taolle. Jennia kuumottaa laukussa olevat upouudet snorkkelit ja ainoa polttava aurinko. Eipa siella varmaan juuri muuta voi tehda kuin sukeltaa ja lohota auringossa. Kerrassaan harmillista =)
- comments