Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen! Vi kom til Franz Josef, hvor vi skulle vaere i 2 dage. Receptionisterne grinede noget af os, fordi folk var meget traette efter aftenen igaar og sagde ikke saa meget. Vi boede paa en dejlig hostel, hvor vi for anden gang kom paa vaerelse med 2 engelske drenge. Vi fik spist tidlig aftensmad og tog ned til Hot Pools, laekkert laekkert! Vi moedte 2 danske drenge, som gjorde nar af Julies jydske accent! Haha. de blev noget overraskede over at vi var danskere, da de sad og dissede/nedgjorde danske piger.
Om aftenen var vi med til en skide sjov leg i baren, hvor man skulle loebe rundt om poolbordet med en stav mellem benene og en tennisbold under hagen. Vi var dog lidt ringe!
Morgenen efter skulle vi paa gletsjer vandring! Vi havde kun valgt den halve dag, saa vi fik lov til at sove laenge. Vi fik udleveret vores udstyr, klamme boots og svedige sokker og klamper til at tage paa naar vi kom derop. Dog skulle vi gaa 2 kilometer for at komme til selveste gletsjeren, hvor vi fik instruktion i tage klamperne paa og kom afsted. Det var en fascinerende oplevelse at gaa rundt imellem saa meget is, naar man lige var kommet fra et meget varmt omraede. Paa nogle steder af turen gik vi med is oppe over hovedet Guiden sagde at vi saa steder og kom omkring steder som man ikke ser paa heldagsturen. Vi var fint tilfredse med at have valgt halvdagsturen. Men det er helt sikkert noget der skal opleves at vandre paa is.
Vi tog i baren igen da vi kom hjem, men der skete ikke noget, saa vi gik tidligt i seng. Vi skulle tidligt afsted fra Franz Josef, praecis 7.30, for vi havde en lang koeretur til Wanaka foran os. Det pisregnede igen!
Vi ses:)
- comments