Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen,
Vores tur til Fraser Island var en succes. Vi havde bestilt en self-drive-tour paa tre dage og to naetter. Vores bil var et vrag, hvilket kun gjorde det sjovere. Det var en gammel Jeep som stort set var ved at falde fra hinanden. Vi var otte i hver bil og fem af os skulle sidde paa baenke paa bagsaedet sammen med ALT bagagen. Dette var knap saa komfortabelt paa de meget ujaevne "veje". Vi skulle sommetider ud at skubbe bilen i gang igen i sandet, men det var en del af oplevelsen. Strandene fungerede som motorveje og det var fedt at koere med hoej musik langs den kilometer lange strand.
Den foerste dag koerte vi til Lake Mckencie, som helt klart var den flotteste soe vi saa. Vandet var krystalklart, blaat og helt fantastisk. Det var som taget ud af et postkort. Da vi kom lidt sent afsted, blev vi noedt til at finde et sted at campe efter vi havde badet og slappet lidt af.
Stranden var stedet hvor alle grupperne campede og om aftenen gav vi den gas med diverse druklege og goon (billig, klam vin som vi har fundet ud af indeholder fiskeben og aeg! AD!).
Paa anden dagen cruisede vi op nord paa mod "Maheno" skibsvraeget. Det var sjovt og spaendende at se, men der var desvaerre ikke skiltet noget historisk om baaden. Vi koerte videre til "Indian Head" hvor man fra klippen kan vaere heldig at se mange af de farlige hajer i farvandet. Saa heldige var vi dog ikke, men udsigten var nu det hele vaerd. Grundet de mange hajer og farlige jellyfish, kunne man ikke bade i havet. Da vi havde slaaet telte osv. op, tog vi til Eli Creek, hvor vi solede lidt. Denne soe var dog ingenting i forhold til Lake Mckencie.
Den sidste dag blev vi noedt til at staa meget tidligt op for at naa hen og bade i "Champagne Pools". Selvom vi var meget traette da vi vaagnede, hjalp det da vi saa den smukke solopgang. "Champagne Pools var simpelthen bare skoent. Stedet hedder "Champagne Pools" fordi havvandet bruser ind over smaa klipper og danner bobler i lagoonerne, saa det ligner champagne.
Saa fik vi ellers lidt travlt, da vi stadig havde et stop - nemlig Lake Wappy. Gaaturen derhen var dog utrolig lang og det varme vejr gjorde det ikke bedre. Der var en kaempe sanddynge som sluttede i en groenlig soe med mange fisk. Meningen med denne sanddynge er, at man kan boogieboarde helt fra toppen ned over sandet og ned i vandet. Da vi ikke havde noget boogieboard og vores tid var knap, noejedes vi bare med at tage en dukkert og saa gik turen ellers hjem til Rainbow Beach.
Turen paa Fraser Island var utrolig primitiv, da der hverken var toiletter eller bade. Maden vi fik med, maatte vi spise selvom der gik kakkelakker i. Ad. Selvom man ikke kunne kalde det luksioest, noed vi virkelig turen til Paradis (som den bliver kaldt). Eftersom det var ret saa primitivt, kom vi taet paa vores gruppe og havde det utrolig sjovt.
Nu er vi saa efter lidt besvaer kommet til Airlie Beach hvor vi i morgen skal paa en tre dages sejltur til Whitsundays. Det glaeder vi os til.
Nu vil vi forkaele os selv med en laekker is fra "Baskin Robins"- den bedste is i verden. (ifoelge os).
Hav det fantastisk. KNUS fra de to rejseMUS.
- comments