Profile
Blog
Photos
Videos
Denne dag kom vi ikde ved en flodke langt ca 150 km og dagen forsvandt med snak med andre rejsende. Først 4 nordmænd der vist boede i Thailand og var på tur med en lokal kollega. Vi fik dejlig morgenmad og var på nettet et par timer i et fantastisk bjergområde - vi var fristet til at blive på et af de mange gæstehuse, men valgte dog at køre lidt længere, da vi ikke ville komme i tidsnød - vi vidste jo intet om vejene fremad.
Et sted, hvor vi nød udsigten fra 1.800 moh og milevid udsigt - kom en gut på motorcykel kørende hen til os! Det var Rasmus fra Malmø og dansktalende. Han var på rundtur - købte cyklen i Vietnam og kørte nu i Laos og Cambodia - brugte stort set kun penge på benzin og boede i medbragt hængekøje - og det er koldt i bjergene!
Det næste dejlige gæstehus fandt vi efter mange uberørte ekniske landsbyer uden skoler og uden tegn på nogen religion.
På den ene af byens spisesteder mødte vi 2 italienere, den ene fra Sardinien og han talte spansk, da dele af Sardinien jo er catalonske!
- comments