Profile
Blog
Photos
Videos
Så er vi tilbage på Backpack OZ efter en to dages tour på Kangaroo Island. Vi startede kl. 6.30 lørdag morgen med at sætte os i en bus med guide Jimmy og 12 andre tour deltagere. Unge som ældre :)
Kl. 9 kunne vi stige på færgen, og endte efter en times meget vippende tur med skrigende folk, i byen Penneshaw (byens anden største by - på størrelse med Herrup. hehehe :P ) Første stop blev Prospect Hill, som er øens højeste bjerg, hvor vi fik en fortælling om øens historie. Herefter gik det hoppende afsted til Emu Bay, hvor de laver olier og har øens eneste Emu. Samt en lille baby kænguru :D orrh, mega søøød :D På øen kan man ikke ligefrem sige at de har jævne veje - der kalder men køreturen for "bumpy ride"! - mildt sagt"! :)
Så stod den på frokost. Årrrh, ikk lige det nemmeste at få ned, men det kunne da skylles ned. Det bestod af nogle mærkelige pølser samt nogle underlige orange bøffer. Vi turde ikke spørge hvad det var vi lige havde spist, i tilfælde af det hele lige skulle vende sig en gang i maven. Vi kunne derefter nyde en gåur på en super flot strand, lige for at sunde os lidt ovenpå måltiden.
guiden følte nu or at vise os hvor vi skulle overnatte. Men var det nu også en god ide?! Han kørte os ned af en lang orange grusvej, og endte ved en form for lade. Vi tænkte begge to: "Ej, det kan da ikke være her, når vi skal bo på hostel". Men jo jo, ganske rigtigt, her skulle vi bo! vi kom ind i en iskold lade, hvor der var 6 - 10 personers soverum. Noorh, ja heldigvis var det kune én nat :) "Det er jo bedre en ingenting" - som efterhånden er blevet vores motto på denne tur.
Nå, efter denne lille overraskelse kørte vi til "remarkable rocks". Nogle kæmpe store sten, som bliver formet af blæst og sand. Super flotte! Man kunne lidt kalde dem øens svar på Ayers rock.
dagens sidste stop blev en sæl koloni :) Gooorh, mega søøøde og vildt fascinerende :)
Herefter gik turen tilbage til Laden, hvor vi fik lavet noget aftensmad og hyggede omkring bålet med sang og snak :)
Søndag: op kl.6 :O uhhh, så tidligt :P Men vi kunne stå op til en koala bjørn som sad i træet udenfor indgangen :)
Vi startede ud med at køre til "little Sahara", hvor vi skulle sand boarde. Mega sjovt :D Som at kælke på sand fremfor sne! Kanon oplevelse :D
Vi kunne derefter køre videre til Seal Bay, hvor vi skulle have en guided tour igennem en søløve koloni. Også helt vildt fascinerende. helt tæt på de store dyr :) Vi kunne dog ikke lide stedets toiletter.. adddd!! alt ryger ned i en "kælder" under toilletterne, hvor det så ligger indtil det kan genbruges.Oiii, de går liidt for meget op i at spare og genbruge hernede engang imellem :S Dét syn kunne man i hvert fald godt have været foruden!!
Resten af dagen gik med afslapning på en af øens rigtig flotte strande, hvor vi også fik en GOD frokost :)
Alt i alt en rigtig fed tur, hvor vi også så en helt masse forskellige dyr :)
Nu glæder vi os til at komme ud på farmen og lave noget arbejde, og ikke mindst at komme ned til Maela og Marc d. 28 oktober :)
Knus fra Mari og Ditte
- comments