Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er der nyt igen.
Mandag skulle vi til lufthavnen i Cairns for at komme til Alice Springs. Vi var i lufthavnen 2 timer foer tid, og vi havde derfor god tid til at lure lidt, men der var ikke saa meget at lure paa, saa vi spillede lidt kort. Lige da det var tid til at boarde, fik vi at vide, at flyet ville vaere ca. 1 time forsinket, saa Gitte lagde sig hen over bordet og faldt i en dyb soevn:)
Paa flyet blev vi igen vartet op, og da der ikke var saerlig mange paa flyet, kunne vi ligge os ned og faa en lur.
Da vi kom frem til Alice Springs var der igen meget varmere end det tidligere sted, og her var ogsaa voldsomt mange fluer, som gaar efter alle aabninger i ansigtet. Rimelig irriterende!! Men vi blev hentet og koert til vores hostel. Herefter gik vi ud for at finde lidt aftensmad og koebe et par ting til turen bl.a. et fluenet!
Vi ville gerne i seng omkring kl. 21, da vi skulle op kl. 5 for at blive hentet kl. 6.10. Der var dog en tysker paa vores vaerelse, som ikke syntes, vi skulle sove. Hun larmede ikke, men hun ville ikke slukke lyset. Jeg rejste mig paa et tidspunkt og spurgte, om det var ok, at jeg slukkede lyset. Saa gjorde hun hentydninger til, at hun lige skulle i nattoej foerst, saa jeg lod det vaere taendt og taenkte, at hun nok ville slukke lige om lidt...men nej.... mange minutter gik. Saa forlod hun vaerelset uden at slukke lyset. Saa jeg rejste mig for at slukke det. Lidt efter kom hun igen, og soerme om hun ikke taendte lyset!! Efter en lille halv time spurgte jeg, om hun ikke kunne taende laeselyset, men hendes virkede selvfoelgelig ikke. Hvad saa med en lommelygte?? Niks, det havde hun ikke. Saa jeg maatte demonstrativt ligge mig ned igen godt traet og irriteret!! Lidt efter blev lyset slukket, og vi kunne alle nu sove.
Tirsdag var det op kl. 5 og afsted lidt over 6. Turen ud mod Red Centre tog ca. 8 timer inkl. stop paa vejen. Vi stoppede foerste gang ved en kamelfarm, hvor man kunne ride en tur paa kamelerne, koebe lidt at spise eller bare straekke benene. Vi ville ikke ride paa kameler. Jeg har proevet det, og der er ikke det vilde i det:) Og Gitte ville ikke, fordi hun ikke lugte af kamel og dermed tiltraekke flere fluer :D
Med nogle flere stop paa vejen (bl.a. for at koebe oel) naaede vi frem til vores lejr for den foerste nat, som laa naer Uluru. Her var der frokost, som bestod af sandwich. Saa skulle vi ud til Kulturcentret om aboriginaler, og bagefter skulle vi gaa en tur gennem "Valley of the Winds" ved Kata Tjuta (betyder mange hoveder - de taeller kun til 5 og derefter hedder det mange (tjuta)). Her blev der taget en del billeder af det flotte omraade. Til sidst var det afsted mod Uluru, hvor vi fra et udkigspunkt skulle se solnedgangen. Her blev der ogsaa nydt en kold oel! Efter at have set en flot solnedgang var det hjem til lejreren til aftensmad. Denne loed paa nudler med kylling, som ikke smagte af saa meget. Moerket begyndte at traenge sig paa, og det naermede sig sengetid under stjernerne. Gitte og jeg var dog rimelig betaenkte ved situationen, saa vi overvejede meget at spoerge, om vi maatte sove i bussen. Men til sidst blev vi dog enige om at give det et forsoeg. Ikke sikkert vi ville sove, men vi kunne da godt ligge i de der "swags" hele natten og kigge paa stjerner og snakke. Stjernehimlen var virkelig flot. Maelkevejen var mega tydelig. Det var utroligt saa mange stjerne og stjerneskud, man kunne se. Inde i sovepose og swag var det mega varmt. Der var ca. 25 grader om natten og ca. 40 om dagen. Saa vi hoppede hurtigt ud af soveposen og sov kun under vores swag, selvom ogsaa dette var varmt. men vi skulle daelme ikke ligge helt i det fri. Frit udstillet for slanger, skorpioner, dingoer og insekter. nej saa hellere svede voldsomt. Omkring kl. 23.30 var vi dog saa traette, at vi blev enige om at proeve at sove lidt, da vi skulle op kl. 3.45. Gitte sov hurtigt og jeg fulgte efter lidt i 1.
Onsdag var det som sagt op lidt i 4. Man kunne se, at der havde gaaet dingoer rundt inde i vores lejr, men heldigvis ikke i naerheden af Gitte og jeg:) Efter morgenmad og oprydning var det afsted mod endnu et udkigspunkt for denne gang at se solopgangen ved Uluru. Solopgangen var meget paenere end nedgangen. Da vi havde nydt det smukke syn, var det afsted til Uluru, som vi nu skulle rundt om. Der var 10,4 km rundt om stenen. Den foerste km fulgte vores guide med os og fortalte os en masse ting. Rundt om stenen er der nogle hellige steder for enten kvinderne, maendene eller begge koen. Hvis en mand saa et helligt sted, ville han blive straffet. Straffen kunne bla. vaere, at han skulle gaa forbi raekken af kvinder, som stod med kaeppe og slog paa ham. Hvis han paa turen blev slaaet bevistloes, ville kvinderne vente til han vaagnede igen for derefter at fortsaette, indtil han kom hele raekken igennem!
Efter den foerste km skulle vi selv gaa det sidste vej, og det fik vi 2 timer til. Det var paent haardt. 40 grader og hurtigt tempo...puh. Men vi klarede det kun 5 min forsinket, og saa var vi endda iblandt de foerste til at komme retur. Sejt!! Efter middagsmad skulle vi videre mod vores nye camp naer Kings Canyon. Denne tur tog ca. 5 timer. Paa turen saa vi nogle vilde heste krydse vejen. Gitte var helt oppe og koere, for det vidste hun ikke, at der stadig var nogle af. Paa turen skulle vi ogsaa samle braende til vores baal om aftenen (som om der ikke er varmt nok!!?). Fremme ved vores nye camp var det nu tid til aftensmad, og bagefter blev der drukket mad, spist dessert (smagte ikke godt!!) og snakket. Omkring kl. 22.30 var det tid til at gaa i seng, men opvasken var ikke blevet taget, saa den tog jeg og to andre. det tog os en god time, og saa kunne vi sove. Gitte sov, da jeg kom op.
Torsdag var det op kl. 5 og faa morgenmad og rydde lejren sammen. Denne gang saa det ikke ud til, at der havde vaeret dingoer.
Fremme ved Kings Canyon gaar starten voldsom op af en masse smaa trin. Der er hold paa mellemvejen og en enkelt vaelger at vende om. Helt oppe kommer Gitte hen til mig: "Jeg troede, det skulle blive min doed!!! Men jeg klarede det!!!" Hae hae. Senere skulle vi ned af nogle stejle trapper af trae sat fast paa klipperne, og Gitte er rimelig skraemt, saa jeg maa lige give hende en haand. Trappen gik ud i en bro, hvor man krydsede en lille flod/baek og en masse groent. Dette blev kaldt "Garden of Eden". Laengere fremme kom vi til at vandhul, hvor vi fik lov til at bade. Det var ikke til at se bunden, og der kom smaa froer op af vandet, men det kunne ikke stoppe Gitte og jeg. Vi havde gaaet i 2 timer i voldsom hede, saa vand var mere end velkommen. Vi hopper i og opdager, at det mega koldt! det koldeste bad vi har faaet siden Boni Beach, hvilket er ca. en maaned siden. Det var saa laekkert. Kunne sidde deri i flere timer, men desvaerre havde vi ikke saa lang tid, inden vi skulle videre og bevaege os ned mod bussen. Herefter skulle vi have middagsmad og saa retur mod Alice Springs. Denne tur tog 5 timer. De foerste 3 timer fik vi lov til at sove (vi havde jo ikke faaet saa meget soevn de sidste par naetter). Herefter lavede guiden en quiz. Gitte, jeg og en anden sad forrest, saa vi blev holdkaptajner. Hvem vandt? Ja tak!!! Selvfoelgelig gjorde mit hold:D
Hjemme i Alice Spring havde vi 2 timer til at goere os klar, inden vi alle skulle moedes paa Annies Place til aftensmad, hvor hvad der ellers maatte friste. Der blev spist mad og drukket godt igennem. Senere tog de fleste videre til Bojangles, hvorefter turen gik hjem mod vores senge. Men paa vejen hjem ser vi nogle sprinklere, saa dem skal vi da lige igennem. Nede paa astfalten vaelger fulde Maria og skraber knaeet. Flot Maria - maaske jeg er ved at starte en ny tradition!?
Hjemme ved vores hostel bliver jeg og en tysker, der hedder Anja(hende der ikke ville slukke lyset), enige om, at det er en god ide at hoppe i poolen, saa det goer vi:)
Op og i seng omkring kl. 2.
Op kl. 9.30, men hvor er mine sko? Jeg har i min fuldhed glemt dem ved poolen om natten. Heldigvis finder jeg dem da...tsk tsk! Hvad har man lyst til dagen derpaa? Pommes!! Saa i lufthavnen bestiller vi nogle pommes, men vi naar aldrig at faa dem, da vores fly begynder at boarde:( Og ombord paa flyet er den kun en lille sandwich. Oev! Vi fandt dog nogle pommes i Sydney, inden vi skulle med faergen til Manly.
Vi var godt traette og ville tidligt i seng, hvilket vi dog foerst kom omkring kl. 22.30. Lidt efter blev vi vaekket, da der var oversvoemmelse. Det havde regnet og tordnet voldsomt, og det hele loeb ind i koekkenet og kom senere ind paa vores vaerelse. Dem, der soven oven paa os, kom senere og fortalte, at den ene havde mistet sine sko i vandet nede paa gaden, som gik til lidt over knaeene. Voldsomt!!! Gittes telefon havde lagt paa gulvet til opladning, og den var nu blevet rimelig vaad.
Loerdag stod vi op kl. 12 og var dejligt udhvilede!!! Og nu skulle der bruges penge...igen! Ellers gik dagen bare med afslapning, og til middagsmad koebte vi begge en seafood pasta salat. Vi satte os ned paa trapperne til stranden og spiste. En maage syntes, det saa laekkert ud og fik snaget sig op paa siden af Gitte for at flyve over hende og hapse et stykke krabbe!:D
- comments