Profile
Blog
Photos
Videos
Hej allesammen!
Saa er der igen nyt fra de tre baroner!
Siden der sidst blev skrevet er der sket en del. For lige at kommentere de billeder, som er blevet lagt ind i sidste omgang (undervands) har vi nu vaeret i Don Sol i 2 dage og snorklet med Hvalhajer - Slap af de er store! Vi saa 6 stk paa mellem 7-10 meter, en sindsyg fornemmelse, at vaere lige omkring saadan en motherf***er! Selve Don sol by er virkelig verdens roevhul! Det eneste man kunne foretage sig var at koebe en Hane og gaa til c*** fight, hvilket vi selvfoelig gjorde! Fik en kanon deal 30 kr for en Killer Machine, hvis den vandt, og vi skulle ikke betale, hvis den tabte/doede! Saadan nogle managers som os kunne med det samme se at det var en vinder, saa der blev bettet en del :) Vi fik en kniv paa foden af Hanen ogsaa i krig og efter et par minutter med en drabelig fight, som endte med den anden blev flaenset til blods - var vi loaded med cash :)
Efter Don Sol tog vi fly til Cebu, hvor vi skulle besoege Mads Moeller som "arbejder" dernede. Vi fik et rum samme sted som han og ca. 15 andre danskere boede, saa det var helt kanont! De foerste par dage gik med lidt bytur, derefter tog vi med Hr. Moeller til en lille oe udenfor Cebu kaldet Bohol, hvor vi brugte dagene ved stranden med guitar, pilsner og hygge! Utroligt som man kan med lidt vaekse i blodet! Et kanon besoeg og hygge at snakke med lidt danskere igen!
Nu er vi kommet til Vietnam, naermere betegnet startede vi i Ho Chi Minh. En kanon hyggelig by med ufatteligt mange scootere (ca. 5 millioner) og en sindsyg trafik! Som Vietnameserne siger: "saa er der nogen, som koerer i hoejre side og nogen som koerer i venstre side, men hernede koerer vi i begge!" Aldrig har man set noget lignende - den bedste maade at krydse gaden paa er bare at lukke oejene og gaa!! Vi har rigtig vaeret kulturelle og vaeret paa et fedt krigsmuseum og laere lidt om krigen herovre. Derudover tog vi en tur ud til Cho chi tunnels, hvilket er nogle underjordiske gange, som blev brugt af de lokale under krigen.
Derefter tog vi en to dags tur til Mekong flod deltaet nede i syd Vietnam, hvor dagene gik med at sejle langs floden og se flydende markeder. Rigtig flot og anderledes fra storbyens larm!
Nu er vi i Nha Trang ogsaa kaldet Vietnams Ibiza, saa maa vi jo se om det kan leve op til det navn!
Lige en kort hilsen fra os alle!
P.s billeder foelger naar der kommer en computer som ikke var lavet i andenverdenskrig og faktisk virker!
- comments