Profile
Blog
Photos
Videos
UPDATE FRA THAILAND
Sawadika!!! ( = hej pae thailandsk, sawadicrab hvis man er hankoen)
Sae er det skam blevet tid til en statusmelding her fra Asien, hvilket kan goeres meget kort: weeeeeehuuuuuu - hvor er det fedt at vaere af sted! :)
Ved slet ikke hvor jeg skal starte eller begynde. Vi har 'kun' vaeret af sted en uge, men der er sket sae meget allerede, og det foeles som virkelig lang tid. Dejligt at taenke pae, at vi mindst har 8 gange sae lang tid igen.
Well, for at spole tiden helt tilbage til begyndelsen, sae startede turen lidt anderledes ud end forventet, da vi ikke fik lov til at komme med flyet fra Wien til Bangkok. For at komme til Thailand er der en regel om, at ens pas skal vaere gyldigt i 6 maeneder efter afrejse og Muds var kun 5, sae der stod vi rejsekulrede og virkelig klar til at nedlaegge Bangkok, men blev i stedet trukket til siden i koeen med en melding om, at vi ikke kunne komme af sted - meget surrealistisk oplevelse - og at vi nok foerst ville kunne komme af sted mandag (3 dage senere), da vi skulle have lavet pas pae den danske ambassade. Mange opkald frem og tilbage resulterede heldigvis i, at vi kunne bo pae et lufthavnshotel og fae lavet pas dagen efter og sae tage af sted loerdag nat. Selvfolgelig var det ret stenern, men vi havde faktisk en rigtig sjov dag i Wien. Sae fik vi sgu ogsae set den by. Eneste problem var bare, at vi jo overhovedet ikke havde pakket vintertoej. Sae der rendte vi rundt i tyndte bukser og haettebluse i minus 10 grader. Ja ja - men vi holdt humoeret hoejt og roeg sae af sted til Bangkok, trods alt kun med 24 timers forsinkelse. Ved egentlig heller ikke hvorfor jeg tog det sae roligt. Tror jeg pae en eller anden maede havde sat mig i hovedet, at et eller andet pae turen med garanti ville gae galt, og vi har jo en fleksibel hjembillet, sae vores eventyr faer vi jo ligegyldig hvad.
Og eventyr og en pae opleveren - det er vi i hvert fald ikke blevet snydt for.
Well, foerste stop Bangkok: Her tilbragte vi to naetter. Fedt at have oplevet byen, men ogsae rigeligt med to naetter. Den er hektisk, kaotisk, larmende, overvaeldende, beskidt og meget turistet. Overalt moedes man af meget venlige thaimennesker, men mange af gangene er det denne oversoede imoedekommenhed, som kun bunder i penge, hvilket i laengden var ret sae irriterende! Vi sae nogle smadder flotte templer, laerte af en munk, hvordan man hilser pae Buddha, koerte en masse i tuk tuk, hvilket var en fed maede at opleve byen pae, shoppede i de mange boder og afsluttede sidste aften med laekre thai-drinks pae den mest charmerende bar taet pae backpackergaden Kao San:) Selv om vi var fast belsuttede pae at arrangere turen op gennem Thailand selv, roeg vi dog i fedtefadet pae et af de mange turistkontorer. Vi skulle egentlig kun have lavet visa og bestilt nogle indenrigsfly, men da vi gik ud derfra havde vi koebt et 10-dags program op gennem Thailand meget dyrere end hvis vi selv havde gjort det. Mange gange i loebet af samtalen, udtrykte vi vores holdning og han forstod, og alligevel endte vi med at koebe den. De er sgu dytige - helt hvordan det skete er vi ikke helt sikre pae, men stort set samtlige vi siden hen har moedt pae vores faerd har lavet samme nos. Sae nu har vi bare nydt, at det hele har koert pae skinner:) Ingen foerste tur uden fejltrin og erfaringer - og hvis vi bare er blevet lidt klogere til de sidste maeneder er det jo meget godt.
By the way... Det er sae laekkert at vaere her i varmen, mmm :)
2. stop Khao Yai: Op kl. Halv fem for at starte trekking i Khao Yai nationalpark senere pae dagen. Puha - groggy? Ja tak! Pae Pak Chong station blev vi hentet af den sejeste cowboytruck og koert til vores hostel, som ogsae stod for trekkingen. Pak Chong var en befrielse efter Bangkok. Koereturen til hostellet gennem byen og omraedet var noget sae befriende efter Bangkoks mylder: rolig, afslappet, pae landet, hyggelig, utouristet - som vi bare kunne nyde fra ladet af trucken :) Trekkingen bestod af at se dyr, se og bade i vandfald og kilder, se tempel og limestonecave og nyde udsigten fra de mest fantastiske viewpoints! Guiderne pae stedet var ogsae noget af en oplevelse. Foerste dag en lille thailandsk dame, som var indbegrebet af nuttet og fortalte en masse spaendende ting om buddhisme ( jeps - vi skal pae meditationskursus pae et tidspunkt) og anden dag en rigtig junglemand, som naermest var mere enthusiastiske end os! Han var helt vild efter at fae billeder og se dyrene - til stor underholdning fra os andre. Pae enden af turen havde han faeet et tip om, hvor elefanterne var. 5 deltagere sidder vi og vil egentlig bare gerne til stationen, men bilen bliver stoppet, vi bliver efterladt og han gaer pae elefanttrek. Meget underholdende - dog til sidst lidt irriterende. Well - til stationen kom vi da for at tage toget til naeste stop, Ayutthaya.
3. stop Ayutthaya: Traette ankommer vi til stationen og regnede egentlig bare med at skulle hjem og sove igennem - men der kunne vi godt tro om. To Thai-damer i en pimpet bil, som spiller hip hop ganster musik kommer og henter os pae stationen og inden laenge sidder vi og bouncer og kaster haendtegn sammen, virkelig grinern! Det samme fortsaetter pae det mest charmerende hostel, og inden laenge sidder vi sammen med en del andre backpackere i en form for lounge og faer en rigtig god aften. Den aeldre tandloese dame er nok noget af det sjoveste vi har oplevet hernede. Hun danser rundt, skriger, synger, giver sin hund oel og saetter med andre ord gang i den. Hun kan ikke meget engelsk, men smaa ordrer som 'talk to muck - drink!!!' 'beer now' og andre drikkerelaterede ting er der ikke problemer med. En rigtig sjov aften med nogle ritig soede mennesker. Fedt som man bare hygger sig med de andre backpackere pae hostels'ne :)
Naeste morgen moeder vi en brasiliensk fyr, da han proever at tjekke ind pae hostelet. Han viser sig at vaere en super cool fyr, som vi tilbringer resten af dagen sammen med. En dejlig afslappende dag, hvor vi hyggede i hostelets lounge, lejer cykler og cyklede rundt pae oeen og bl.a. sae nogle af de ruiner oeen er kendt for, spiste en hyggelig frokost pae en charmerende floating restaurant, slappede pae haenklaeder i parken og noed til slut en god middag og en af de rigtig gode thaioel pae hostelets restaurant. Her fik jeg ogsae indfriet en lille del af min vild med dans droem, da Gabriel havde roedder i Columbia, sae nu kan jeg sgu the salsa basics. Ikke tosset! :) En rigtig dejlig afslappende dag og var det ikke fordi vi begge havde booket ture, var vi nok rejst videre sammen med Gabriel - men vi moedes nok i Chang Mai, sae det er meget hyggeligt. Vi er i hvert fald blevet inviteret til Barcelona, sae det er skam ikke sae tosset. Mud og jeg er faktisk allerede i gang med at planlaegge naeste rejse, hvor vi besoeger de forskellige vi moeder - smart og billigt :) Ej - we'll see.
Naerh - men efter middagen blev vi koert til stationen for at tage hul pae naeste stop pae ruten, Chang Mai.
-
stop, Chang Mai: Her er vi sae ankommet til i dag. Overnight-trainet var bortset fra billerne faktisk rigtig hyggeligt. Dog blev der om natten komisk nok virkelig koldt, og sae var det knap sae sjov, men en hurtig maede at komme hele vejen til Chang Mai pae uden at spilde dagtimer pae det. En fyr fra Brasilien og en dame fra Thailand havde vi meget sjov med - bl.a. Ved at laere og demonstrere for hinanden, hvordan de forskellige dyr siger pae vores sprog. Vi fik ogsae nogle gode gloser til thai vocab'et, men er sgu svaert at huske, sae ja tak Basse, har fulgt dit raed og skrevet dem ned nu. Desuden tusind tak for alle de andre skoere hilsner i rejsebogen, er simpelthen sae hyggeligt at laese dem - mange tak!!! og har (naesten) ikke laest nogle af hilsnerne fra dig forud:) Rafael fra Brasilien skal ogsae vaere nogle dage i Chang Mai, sae vi proever at moedes, men igen lidt aergerligt at vi er afhaengige af en tur. Men det slutter snart og har jo ogsae vaeret laekkert, at det meste bare har koert pae skinner.
Well, Chang Mai har indtil videre vaeret hyggelig. Trods meget slum-agtigt kan jeg ret godt lide thailands byer indtil videre. En dejlig pae-gaden kultur :) Vi har i dag koebt trekkingbukser til de naeste 3-dages trekkingtur, hvor vi skal ud og bo i bjergene, sae nu er vi rigtig klar! Bliver fedt! Ride pae elefanter, bamboorrafte og se hilltribes. Vi har lige spist italiensk, da vi havde brug for en pause fra alt det thailandske - laekker i den grad, men ogsae traettende i laengden. Uden at taenke pae faren ved frisk frugt bestilte vi bruchettas, sae vi haeber maven holder til de 3 dages trekking...
indtil videre er den gaet uden rasermave eller andre problemer, sae det haeber i holder. Mud suger dog myg til sig trods at vi sprayer loes, men nu har vi koebt en ny meget staerk en, sae det haeber vi hjaelper. Mht. Til os to, sae er vi stadig gode venner og har ikke haft nogle kriser endnu :) Vi har det sgu dejligt :)
Er sae dejligt at vaere af sted - og thai-folk er virkelig virkelig venlige og aebne. Noget vi godt kunne send lidt af hjem til DK. Er skoent at blive moedt af :)
( og her snakker jeg vel og maerke ikke om Bangkok)
Altsae, er jo sae mange ting og same oplevelser, jeg gerne vil dele med jer, men nu har jeg proevet at vaelge lidt ud, og det er ogsae blevet ret langt, sae jeg mae hellere slutte nu. Jeg er mere end glad for at vaere her. Vi oplever sae meget forskelligt og faer sae mange indtryk hverdag. Det er bare fedt! Og alle man moeder er sae aebne baede thai'ere og diverse backpackere. Ser frem til mange flere gode uger. Jeg haeber I allesammen har det skoent. and Michael - James Maxwell is so good - good company on our trips with train, so thank you darling :) I mae jo passe pae jer selv og jeg jeg glaeder mig meget til at se jer alle sammen igen, naer jeg engang vender snuden mod DK igen.
Billederne kommer om et page, for vi har glemt USB-ledningerne, sae naer vi er hjemme fra trekking-turen oploader vi. Er dog desvaerre ikke sae tilfreds med mit nyerhvervede kamera, sae mange af oplevelserne har vi kun pae Louises kamera, sae hvis I skal have det hele med er hendes profil www. kilroyblogs.dk/louiseiasien, men det er helt op til jer.
Jeg naer ikke at skrive personligt til jer allesammen, men skriv endelig - vil meget gerne hoere hvordan I allesammen har det :) selv om jeg oplever en masse og nyder det, savner jeg jo ogsae at hoere, hvordan I har det derhjemme. Hernede bruger jeg facebook eller [email protected] eller min rejseblog til den slags kommunikation :D
tutelut og pae gensyn herfra...
-
Og peter! Min rygsaek vejede 10, 5 kg!!! Tag lige den. Muds var selvfoelgelig 3 kg. tungere end min :-)
Narh - er jo heller ikke gratis at sidde pae computercafe. Haeber ikke mine tanker/updaten var for forvirrende. Over and out :)
hov! Mama - vi sae det der 'skaeve' hus du snakkede om i Wien, pudsigt :)
Kom sae DK i VM-haendbold - og endeligt farvel for denne gang! :)
- comments