Profile
Blog
Photos
Videos
Torsdag d. 15. april sov vi laenge (dejligt) og pakkede alle vores ting og gjorde os klar til at tage til Hue om aftenen - endelig vaek fra Hanoi!
Men vi naaede lige at opleve den sjoveste episode. Anne ville lige have klippet spidser, saa vi fandt en frisoeer der ikke saa alt for snusket ud. Den vi endte med var vist en ret populaer og moderne salon. Anne bad om at faa vasket haar og faa klippet ca. 10 cm af - det var helt fint. Hun blev foert ovenpaa for at faa vasket haar. Imens sad Katrine i en af stolene og kiggede i haarkataloger (de er virkelig kedelige herovre, de har jo allesammen sort glat haar). Der gik en evighed foer Anne kom ned igen og frisoeren og hans tre hjaelpere kunne gaa i krig med kroellerne. Spidserne kom af og lige indtil han begyndte at foentoerre haaret saa det helt normalt ud - lige ud over hans maerkelige klippeteknikker og hans tre hjaelpere der holdte en kam, en tot haar og en haartoerrer. Naa men frisoeren begyndte at toerre haaret - paa en ret spoejs maade. Han brugte en rundboerste og det viste sig at han lavede de yndigste slangekroeller. Katrine var flad af grin! Der stod de alle dybt alvorlige og koncentrerede alt imens de forvandlede stakkels Anne til en 60'er puddel - taget lige ud af Grease :) Hihi. Katrine kunne slet ikke holde op med at grine og sad til sidst og graed ved siden af altimens de meget serioest fortsatte makeoveren. Fantastisk! - Vi har baade film og billeder!
Vi formaaede forresten at faa to saet billettet til Hue - baade til kl 19 og til kl 23 - bare fordi dem hos Jysk ikke fatter et klap engelsk. Men vi endte med at bruge billetterne til kl 23, saa vi ikke ankom alt for tidligt om morgenen til Hue.
Fredag d. 16. april fik vi overblik over Hue og vaeret paa sightseeing til The Emperial Enclosure - et omraade fra emperietiden (vidst nok?). Det var meget flot med alle de gamle ruiner og bygninger, men vi var super traette, saa det var lidt haardt at vaere kulturelle. Derfor satte vi os bagpaa to motorcykler hen til et stor marked. Her fandt vi en soed dame med et lille gadekoekken som vi spiste frokost hos. Meget modigt sys vi selv!
Loerdag d. 17. april har vi vaeret paa tur til DMZ - demilitarised zone - den gamle graense mellem Nord- og Sydvietnam. (Til de af jer der sov i historie var det her vietnamkrigen hovedsageligt udspillede sig). Udover selve graensen saa vi Truong Son National Cemetery, der er en kirkegaard og mindesmaerke for 10.000 faldne nordvietnamesiske soldater. Dog er mange af gravene tomme, da ca. 300.000 soldater stadig ikke er fundet. Vi saa bl.a. ogsaa Vinh Moc Tunnels, som er et omraade med et 2 km langt underjordisk tunnelsystem i flere etager. Her levede ca. 300 mennesker naar bombningerne stod paa. Hver familie blev tildelt ca. 4 m2 at leve paa, derudover var der forsamlingsrum, et mindre museeum og to hospitaler, hvor der i perioden blev foedt 17 boern. Den laengste periode under jorden var paa 10 dage.
Det var helt uhyggeligt at gaa rundt i gangene. Man kunne slet ikke gaa oprejst og saa var der meget moerkt. Vi moedte en mand, der havde boet nede i tunnlerne. Han var 9 aar dengang og var blevet doev pga bombningerne. Han var ret underlig - og tydeligt maerket af at det sidste han kunne hoere var bomber der sprang. Han var tydeligt vis ikke kommet videre, han vandrer bare rundt paa omraadet og nede i gangene. Super trist!
Det var rigtig spaendende at se alle de steder og hoere vores guide Mr. Minh (gammel krigsveteran) fortaelle om hvordan det var.
Og saa blev det Annes tur til at dumme sig... Vi var paa toilet ved den gamle graense. Det var en meget afsidesliggende bygning og der var ikke andre turister paa omraadet end os. Da vi kom ind i bygningen er der ved damerne to toiletter, den ene doer staar paa klem, mens den anden er lukket (meget vigtigt :) ). Anne forsoeger at skubbe til den lukkede doer, men den rokker sig ikke rigtig. Hun gaar ud fra at doeren bare binder lidt, saa hun skubber lidt mere til den og den faar da ogsaa lige et spark med paa vejen. Men selvfoelgelig bandt doeren ikke bare! Efter lidt tid kommeren gammel vietnamesisk mand ud og skynder sig ud af bygningen. UPS! Det viste sig at hun havde formaaet at sparke hele laasen ud af vaeggen med flise og det hele. Til Annes forsvar gik det meget hurtigt, der var meget oede og det var en gammel bygning (som om det har nogen betydning), saa hun naaede ikke rigtig at taenke. Flot Anne!
Dagens lektie: Man skal ikke sparke til en laast toiletdoer - der kunne jo vaere optaget!
- comments