Profile
Blog
Photos
Videos
Pyyh hvor er det laaang tid siden jeg har skrevet.
Det er jeg ked af mine faste laesere!
Jeg er nu landet i Airlie Beach. Her er skoent, I morgen skal jeg ud med en baad og se The Whitsundays. Det er en hel masse skoenne oer som ligger i omraadet ud for Airlie Beach.
Naa men hvad er der sket siden sidst. Ikke helt saa meget, det er meget afslappende at vaere paa oestkysten. Jeg startede med at flyve fra Alice Springs til Cairns, hvor vi var nogle stykker fra turen som floej sammen og som tog en taxi ind til byen. Der moedes jeg saa med TAADADADADAAAAAAA Fanfara, Sidsel og Helle! HURRA HURRA! Det var saaa skoent, og saa kom vi endda til at bo paa samme vaerlse, saa vi havde et 4 mands vaerelse helt for os selv. Nice Nice Nice! Saa fik jeg ellers set nattelivet. Vi var paa baade det ene og det andet sted. En ting jeg er meget overrasket over er at der naesten er flere drenge paa dansegulvet end piger. Det kunne danskerne laere noget af. Det sejeste sted vi var paa var Woolshed hvor man kunne danse paa bordene. Det var ret sejt! Hehe.
Naa men dagen efter altsaa loerdag skulle jeg saa starte paa mit dykkerkursus. Rigtig spaendene at se teori paa dvd. Naa men saa kom vi ud i poolen og laerte alt muligt med at traekke vejret med dykkerudstyret og det hele paa, laerte at tage vores maeske af og paa og laerte alt muligt for at soerge for at vi ikke ville gaa i panik ude i vandet hvis der ikke var mere luft i flasken eller hvis vi tabte vores luftting ud af munden og skulle finde den igen. NAA, men da vi saa skulle ned paa dybt vand i poolen. Ja saa gik det hele galt. OEV, det gjorde Saaa ondt i mine oerer. Av av av. Virkelig ondt. Saaa jeg blev noed til at aflyse hele kurset, men faar heldigvis alle pengene igen HURRA. men det var jeg godt nok ked af at jeg ikke kunne gennemfoere. Det var ikke saerlig fedt, men saadan er det jo bare. Snorkling er ogsaa fedt!
Saa blev der ellers givet gasss i byen igen. Loerdag aften.
Soendag slappede vi ellers bare af, gik tur rundt i byen og ned til lagoonen og badede og slappede af. Fik shoppet lidt ind til aftensmad og saadan. Lavede rigtig god mad tilbage paa vores seje hostel. Nomads Serprent.
Mandag tog vi saa alle afsted mod Magnetic Island. Sidsel og Helle med Greyhound, mig med OzExperince.
I bussen moedte jeg en soed dansker, Ann-Sofie. Og det blev ellers ogsaa en vild dag. Foerst var bussen forsinket, lidt traels. Men vi kom afsted og foerste stop var en regskov. Babinda Boulders. det var ret sejt, med kaempe store sten nede i vandet og seje limemyrer.
Saa koerte vi videre til Johnstone River Crocodile Farm hvor vi saa Krokodiler blive fodret, Hvor var det bare SEJT. det saa saa vildt ud. Han var totalt meget krokodille mand. saa fodrede vi kaenguruer og saa dingoer og emuer og saa den seje Cassowary som er en kaempe stor fugl, som har en stor negl paa hovedet. hehe, det lyder maerkeligt ja.
Til slut fik vi lov til at holde en lille krokodille og saa et sej dansende insekt, og saa fik vi lov til at holde en slange, en pyton. Foerst turde jeg ikke. MEN jeg gjorde det. Seeejt!
Saa gik turen ellers mod Townsville og vi saa en masse bananplanter.
Da vi kom til Townsville skulle vi saa med faergen over til Magnetic Island. Som er en totalt sej oe. Der hookede jeg saa op med Sidsel og Helle og vi drak Goones med to boys fra Irland. saa tog vi ellers til fest paa XBase. Det var nu meget sjovt.
Tirsdag stod paa toemmermaend og badning i poolen. Nice nice nice. Og saa spiste vi Pizza. - og vi havde en ekstra gaest. - en Kukaburra (saadan noget i den stil) Kom og stjal sidsels foerste stykke pizza slice. Og den spiste det ikke engang.! hehe, det var faktisk ret morsomt. men ogsaa ret vildt. Den floj bare forbi og tog det ud af munden paa hende.
Saa besluttede vi os ellers for at vaere aktive, Det blev dog kun til et lille hike op til et lookout hvor vi kunne se Horseshoe Bay(BILLEDET). Det var saa hammervarmt. Pyyh. Saa havde vi brug for at bade og tog ned til Alma Bay for at bade. Der var livreddere og der var nye smaa boern der skulle laere at vaere livreddere! Sejt nok.
Saa stod den paa aftensmad, MEN, de havde ingen kogeplader paa hotellet, saa det blev til Pasta i Mikroboelgeovn. Hehe, Men det virkede da.
Saa saa vi film med de to Irlaendere! Jeg faldt i soevn til nr 2 film! hehe!
Onsdag besluttede vi os for at flytte hostel, vores sidste minde var et lille dyr der stak hovedet ud af et hul fra vaegen. Maerkeligt!
Vi flyttede hen til XBase for at bo. og tog saa til Horseshoe Bay for at ta ind til Koala village for at holde en koala. De er saa soede.
Og Gaet hvem der sad der foran. Lise og Kim fra min Melbourne - Alice Springstur. det var raart at se dem igen.
Naa ind i Koalavillage med os. Foerst saa vi en lille skildpadde, saa en sejt fugl som vi kunne fodre ved at stikke et froe mellem laeberne og saa tog den det, uden at bide. SEJT! Saa saa vi krokodiller og fik lov til at holde en.
Saaaa var det KOALATID! Yeaaah. Vi fik lov til at holde Dexter. Han var soed. Naaaaarrrrh!
Vi fik ogsaa lov til at holde en slange, jeg gjorde det igen. det er ikke saa slemt. Sidsel var ret sej og fik den rundt om halsen som et toerklaede. , og det var Helle ogsaa, for oprindeligt turde hun ikke holde den. Men hun var saa sej da hun gjorde det!
saa, saa vi ellers firben og et maerkelig myresluger/pindsvin dyr.
Saa var det fulge fodringstid, jeg fik mad stukket i haanden og saa blev jeg ellers bare overfaldet! Woow! der var fugle overALT! Paa hele min haand og min arm og mit hoved. Pyyh!
Saa tog vi tilbage til Xbase og lavede mad og saa drak vi resten af vores goones og fik gratis champagne fordi det var Ladys night. Saa mange af drengene var ogsaa klaedt ud for at faa gratis og billige drinks!
Sidsel, Helle og mig vandt en masse drinks fordi vi vandt en "dansekonkurrence".
Torsdag d 29 tog Sidsel og Helle afsted mod Airlie Beach. Det var lidt soergeligt at sige farvel.
Jeg tog til Townsville og tog til Annandale hvor ELLEN MAY (som jeg har gaaet paa efterskole med) bor. YiiiiWeee! Det var rart rart rart at se hende igen.!
Vi chillede og fik os langt om laenge taget sammen til at dresse os op fordi det jo var halloween. Saa tog vi over til en fra Uni og hyggede, foer turen gik til Unifest paa UniClub. Der var baaare mange mennesker og det var rigtig sjovt faktisk! Hehe. Skoere mennesker!
Fredag den 30 stod den paa at vaske toej. det var bare skoent at komme igennem alt det toej som man sveder saadan i. Nice nice niiiice!
saa tog vi ellers en tur til Magnetic Iceland, May og mig, og festede hele aftenen med en masse skoere mennesker. Det var Games Night, men der var kun 1 spil. Oev Oev!
Saa sov vi ellers paa oeen.
Loerdag den 31 okt tog vi saa tilbage til Townsville. tog en lur og lavede mad og tog til fest. Folk var virkelig klaedt ud. Det var rigtig fedt! Der var singstar og Guitarhero og nogle folk gav den gaaas. May var saa sej og beatede en dreng i Guitarhero. Er stolt af hende! :)
Soendag skulle May tidligt paa arbejde saa vi sagde farvel og hendes mor koerte mig til Ozbussen. Det var ogsaa ret soergeligt at sige farvel, saadan til et rigtigt hjem med hjemlig hygge og familie og saadan. Saa var det ellers afsted til Airlie Beach. Det var en kort tur saa vi koerte egentlig bare med kun faa stop. Vi stoppede ved en Kaempe Mango. hehe, det er skoere i Aussieland at stille store ting op rundtomkring.! Vores Guider paa turen var i traening saa deres chef var med. Men det var skide sjovt alligevel!
Saa kom vi til Airlie Beach og her er skoent.Jeg var totalt i kaos i mit hoved og stresset fordi jeg ikke havde booket en baad, men en soed dame hjalp mig med at finde BAADEN og bookede den for mig osv! Jeg fik en totalt god deal med rabatter og alt muligt, hvor sejt er det lige!
Vi spiste alle os fra bussen paa det sted de fleste af os sov. Nemlig Beaches, men mange af os var traette saa det var tidligt i seng.!
Der er TV paa mit dorm. Vi er 8, men der er TV!! DER ER TV PAA VAERELSET!! For sejt! saa jeg saa californication og Sex and The CITY! hvor sejt er det ikke lige!
I dag mandag moedes jeg med Lise som pludselig saa mig i gaar, vi vidste ikke at vi begge var her. Virkelig rart. Saa vi gik rundt og shoppede lidt. Ville have koebt en ny kjole og en hat, men fik koebt et par nye shorts og to solbriller. Men det er sejt det hele. fik ogsaa koebt soesygepiller. Man ved jo aldrig, og vil hellere taget piller saa jeg ikke har det daarligt paa den fantastiske tur jeg skal paa i morgen.!
Saa var Sidsel og Helle her ogsaa lige pludselig! HURRA! de var lige kommet tilbage fra deres baad. OG tandlaege. Helle har en daarlig tand. det er virkelig synd for hende. Av av av.! Skal moedes med dem senere i aften, saa det er rart. Havde en lidt haard morgen i morges. Der er bare nogle dage hvor det hele er uoverskueligt, helt uden nogen grund. Saa det er rart at de er her igen! Men vi skilles igen i morgen. Jeg moedes sikkert med dem igen.
+ jeg har besluttet mig for at ville Skydive. Wiiiiheeee!, og det vil Helle ogsaa gerne, saa det kunne vaere fedt at goere det sammen.!
Naa, nu vil jeg proeve at laegge nogle billeder ind, hvis det virker!
Haaber at alle har det godt derhjemme. Med diverse eksamner og flytninger og bare almindelig kedelige efteraars dage og kommunalvalg (GO MUM) . Jeg sender VARME tanker hjem. Haaber at i alle kan maerke dem.! :)
Klem og Knus og alt muligt fra MIIIIGG!
- comments