Profile
Blog
Photos
Videos
Idag skulle vi staa tidligt op, vi havde en lang koretur foran os igen, i og med vi skulle til Adelaide plus vi skulle paa to hikes. Saa vi pakkede vores ting og var klar til at korer ved en 7-tiden. Men da vi kommer ud til bussen kunne Bee vores guide see, at der var nogle der havde forsogt at bryde ind i bussen. Saa Vi skulle forst til politiet inden vi kunne kommer afsted paa vores tur. Saa vi kom forst afsted klokken 09.30, fordi der var nogle friske fingeraftryk paa bussen, som politiet sagtens kunne bruge til genkendelsen af personen. Det var lidt irriterende, men godt at tyven ikke kom ind og alle har stadig deres ting, :).
Vi skulle ud og se rock-wallabys idag, sma kaenguruer som lever i bjergene/klipperne. Det var ret skaegt at rende rundt og lege biologer og lede efter dyrene, vi saa 4-5 stykker. Vi saa ogsaa en masse eksotiske papegojer og lattefuglen. Keaft det lyder nice naar den "griner", :D. Efter dette gik vi paa en lang tur op i Flinders Ranges og op paa toppen af en klippe saa vi havde 360 graders udsyn, super flot! Man kunne se kaenguruerne springe rundt nede paa graesmarkerne under os. Efter dette gik vi ned igen, paa mange af turene rundt omkring i Australien ligger der notebooks paa stierne. Heri kan man skrive at man har vaeret her, og dermed give en lille hilsen. Saa det gjorde vi. Turen var paa ca 10 km, saa vi var godt traette, hvilket jeg ogsaa tror var Bees maal. Det eneste jeg ahr at sige om Australiens nationalparker er, at deres toiletter er sygt gystne, ellers er det bare konge!
Herefter gik turen til Adelaide, med faa toiletstop og spisestop. Vi var i Adelaide ca. klokken 19.00, og 14 dage af min tur er allerede gaaet, ov :(.
- comments